תא"ל אבי בלוט
צילום: דובר צה"ל

הפינוי האלים בעמונה: הערה פיקודית למזכיר הצבאי של רה"מ בשל הטיפול באירוע

הרמטכ"ל הבהיר לתת-אלוף אבי בלוט כי טעה בכך שלא העביר בזמן את הנחיית נתניהו שלא לבצע את הפינוי. דובר צה"ל: "הקצין הכיר בטעותו וציין כי יפיק לקחים להמשך". ליברמן תקף את נתניהו: "ככה עושים זובור לש"ג"
רועי שרון
04 בינואר 2019
13:42

בבירור שערך היום (שישי) הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט למזכיר הצבאי של ראש הממשלה תת-אלוף אבי בלוט, בעקבות ההתנהלות שקדמה לפינוי הקראוונים בעמונה אתמול, נתן הרמטכ"ל לבלוט הערה פיקודית. איזנקוט הבהיר לבלוט כי טעה בטיפולו באירוע, בכך שלא העביר בזמן את הנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא לבצע את הפינוי, והיה מצופה ממנו לנהוג באופן מקצועי יותר.

כפי שדווח, בלוט העביר את ההנחיה לאחר שכבר החל הפינוי במאחז. מדובר צה"ל נמסר: "הקצין טעה בכך שלא הביא את הנחיית ראש הממשלה בזמן אמת לידיעת הגורמים המוסמכים בצה"ל. הקצין הכיר בטעותו וציין כי יפיק לקחים להמשך".


מוקדם יותר היום כתב יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בפייסבוק: "ככה עושים זובור לש״ג. הניסיון המביש של רה"מ להפנות את האשמה על פינוי עמונה לעבר מזכירו הצבאי, תא"ל אבי בלוט, הוא לכל הפחות בזוי. לא ניתן שלא לראות בכך בריחה מאחריות וניסיון נואש לחפש שעיר לעזאזל".

גם יו"ר מרצ תמר זנדברג תקפה את נתניהו בעקבות הבירור למזכירו הצבאי: ״ראש הממשלה שוב הוכיח שהוא מבוהל ומפוחד מול מילציות נוער הגבעות ומוכן להקריב גם את מזכירו הצבאי כדי לרצות אותם. ביבי לא בוחל בשום תרגיל כדי לשמור על מעמדו כראש ממשלת המתנחלים, גם אם על חשבון מדינת ישראל״.

בעימותים שפרצו אתמול בין צעירים לבין כוחות הביטחון במאחז שבבנימין, נפצעו קל לפחות שישה שוטרים ושלושה נערים. כוחות מג"ב הגיעו למקום כדי לפנות שני קראוונים, שהוצבו לפני כשלושה שבועות לאחר שהתושבים טענו כי רכשו כחוק את האדמות. כ-200 נערים התבצרו בקראוונים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר השוטרים.

אמש דווח כי מפקד פיקוד המרכז, האלוף נדב פדן, הודיע שלשום להנהגת עמונה על מועד הפינוי ובכך איפשר לה להזעיק למקום מאות נערים. דובר צה"ל הסביר שכדי לאפשר פינוי מרצון של המבנים, התקיים שיח עם ראשי המועצות. לדבריו, בצה"ל התריעו כי אם המבנים לא יפונו תוך פרק זמן מוגדר - כוחות הבטחון יפעלו לפנותם בכוח.