זועבי בכנסת, 2015
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ח"כ חנין זועבי הודיעה: לא אתמודד בבחירות הקרובות לכנסת

לדברי חברת הכנסת מהרשימה המשותפת: "ברגע זה של חיי, אחרי 10 שנים גדושות, אני מרגישה שהגיע הזמן לשנות את המקום - אולם לא את הדרך. באהדה ובשנאה לא שלטתי, אך בדבר אחד כן: שלא אשאיר אף אחד אדיש למה שאני מייצגת"
ערן זינגר
05 בינואר 2019
16:58

ח"כ חנין זועבי מהרשימה המשותפת הודיעה היום (שבת) כי לא תתמודד בבחירות הקרובות לכנסת. "ברגע זה של חיי, אחרי 10 שנים גדושות, אני מרגישה שהגיע הזמן לשנות את המקום, אולם לא את הדרך, לחזק את המודל של בל"ד, למען דור פלסטיני חזק יותר, מאבק עיקש יותר - ואמונה שצדק ייעשה", מסרה.

בהודעה שמסרה לתקשורת ציינה חברת הכנסת כי "באהדה ובשנאה לא שלטתי (ועוד פחות בקנאה ובמלחמה אישית סמויה מן העין), (אך) בדבר אחד שלטתי: שלא אשאיר אף אחד אדיש למה שאני מייצגת.  רצח האופי, ההסתה המתמשכת, הניסיון – חלקו גלוי חלקו נסתר - הבלתי נלאה ובלתי נפסק להעלים אותי, להשתיק את קולי, לעוות את דעותיי ואף את דמותי, לפסול אותי, ולהרחיק אותי מהזירה הפוליטית, היו עבורי ציון 'טוב מאוד' שניתן לי מטעם כל אלה נגדם ונגד דעותיהם אני נלחמת".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

עוד ציינה חברת הכנסת: "אני גאה בכל מה שעשיתי, והייתי חוזרת על אותם דברים שוב. ייצגתי את החזון של בל"ד, את הקול האותנטי של הקורבן, את האמת ואת הצדק של מאבקו של העם שלי, על פי היושר המוסרי ואינטלקטואלי שלי... הכנסת אינה מקום נוח, בלשון המעטה. עבורי היא אף הייתה עוינת; כלפיי כפלסטינית, ולא פחות כאישה".

זועבי הזכירה בדבריה את השתתפותה במשט המאווי מרמרה, וציינה כי היא "לא הייתה שם של אונייה או של הפלגה פוליטית, אלא הייתה כותרת למאבק אותו הייתי חייבת לנהל, ויש לנהל באופן יומיומי נגד התייחסות ועשייה קולוניאליסטיות".

ח"כ יואל חסון (התנועה) הגיב על ההודעה ואמר כי זועבי היתה "מהקולות היותר קיצוניים שהיו בכנסת, גם בעיני הציבור הערבי. זועבי פעלה בכל כוחה לחיסול הדו קיום בישראל ונתנה לגיטמציה מסוכנת לטרור. טוב שהלכה וכדאי שתיזהר כעת במעשיה כאשר החסינות לא תגן עליה יותר. שלום ולא להתראות".

בשבוע שעבר הודיע גם ח"כ ג'מאל זחאלקה, חבר מפלגתה של זועבי, כי יפרוש מהכנסת. "אחרי 16 שנה בכנסת אני ממשיך הלאה", אמר בריאיון לכאן רשת ב. "אמשיך בפעילותי הציבורים ואלחם בחוק הלאום בזירות אחרות".