אילוסטרציה
צילום: getty images

"בגיל 10 רב עשה בי מעשה סדום - התביישתי והאשמתי את עצמי"

שי קאופמן חלה בסרטן והחל לסבול ממאניה-דפרסיה, בעקבותיה נזכר בגיל 40 באירועים הקשים. "סגרתי ונעלתי עד גיל 40, לא סיפרתי כלום לאף אחד בעולם. בחברה החרדית אסור לדבר", הסביר
קלמן-ליברמן
06 בינואר 2019
11:56
עודכן ב 12:41

שי קאופמן, איש עסקים מצליח, איש משפחה, גילה שהוא חולה במחלת הסרטן ואיתה באה גם הפרעת מאניה-דפרסיה (הפרעה דו-קוטבית). בריאיון שהעניק היום (ראשון) לקלמן ליברמן בכאן רשת ב, הסביר קאופמן שכשחווים טראומה חזקה כמו סרטן, יכולה "לקפוץ" הפרעה כמו מאניה-דפרסיה, שבמסגרתה נזכר - "בגיל 10 הרב שלימד אותי עשה בי מעשה סדום". 

האזינו לריאיון המלא עם שי קאופמן

"סגרתי ונעלתי עד גיל 40, לא סיפרתי כלום לאף אחד בעולם. בחברה החרדית אסור לדבר", הוא שחזר. "התביישתי בזה והרבה שנים האשמתי את עצמי".

קאופמן הסביר כי הוא אינו מופתע מכך שנשים שעברו תקיפה מינית לא מספרות על כך במשך זמן רב: "רק אחרי שסיפרתי לפסיכולוגית בגיל 40, דיברתי עם אבא שלי כדי לשחזר ואז הבנתי שהרב היה פדופיל שהוגלה לארצות הברית".  

בהמשך, הוא ביקש להדגיש כי המונח הנכון לתאר אנשים הסובלים ממאניה-דפרסיה הוא "מאותגרים נפשית" - ולא חולים, משום שההתמודדות עם המצב היא "אתגר יומיומי". "תנו לבן משפחה שלכם אמפתיה ותקבלו בלי לשפוט", ביקש קאופמן.

הפרעה דו-קוטבית, הידועה גם בשם מאניה דפרסיה, היא הפרעה נפשית המתאפיינת בשינויים, לעתים קיצוניים מאד, במצב הרוח, ללא תלות הכרחית בנסיבות הסביבתיות. מרבית החולים בהפרעה דו-קוטבית ילקו גם באפיזודה דיכאונית במהלך חייהם.