הפגנת תמיכה בעצורי פרשת הטרור היהודי בת"א, ינואר 2
רועי אלימה, פלאש 90

"אנחנו לא יודעים מה באמת מעוללים לבן שלנו, זה מזעזע ונוראי"

אמו של אחד הנערים העצורים בחשד לטרור יהודי קראה בכאן לאפשר לו לראות עורך דין: "הבן שלי לא מחבל. תחקרו צדק, אבל בצדק"
בחצי היום
06 בינואר 2019
12:54

אמו של אחד הנערים העצורים בחשד לטרור יהודי אמרה היום (ראשון) כי היא דורשת שבנה ייחקר בצורה הוגנת. בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמרה האם כי היא יודעת שבנה אינו מחבל. "אם אכן הילד שלי חשוד במשהו אז תחקרו אותו אבל הוא צריך לראות עורך דין מהרגע הראשון. לחקור אותו בצורה הוגנת. לי ברור שמגיעה לו זכות להיפגש עם עורך דין. זה כל מה שאני דורשת. תחקרו צדק, אבל בצדק".

האזינו לריאיון ב"בחצי היום" עם אמו של הנער החשוד בטרור יהודי:

האם סיפרה כי היא מצויה בפחד גדול מהנעשה לבנה בחקירות: "לא ראינו אותו. זה חוסר אונים. עורכי הדין ראו אתמול בלילה. משיחה קצרה עם עורך הדין הבנו שהוא עבר דברים מאוד קשים שיחרטו בנפשו ולאורך זמן. לא יכלו לפרט לנו מה הוא עבר. אנחנו לא יודעים מה באמת מעוללים לבן שלנו. אם הוא קשור באזיקים שעות ארוכות לכיסא, אם מדירים ממנו שינה ודברים איומים אחרים או דברים אחרים שאני לא רוצה לדמיין אותם. זה מזעזע ונוראי. אני לא מבינה איך דבר כזה יכול להתרחש פה. יש עליות וירידות בשבוע המטורף הזה. אני חשה חיבוק גדול מכל הארץ. מתקשרים אלינו. אנחנו מרגישים תמיכה עצומה. מצד שני קשה לעצום עין ואי אפשר ללכת לישון ולהתכרבל בשמיכה כשאני לא יודעת באילו תנאים הבן שלי נמצא. אני מאחלת שאף אימא לא תעבור דבר כזה".

בריאיון אמרה האם כי בנה הוא ילד רגיל שאוהב ללמוד ולשמוח: "כשהוא בא הביתה אז חצי מהתיק שלו זה ספרים. זה ילד שמח שמנגן ומתנדב. ילד אהוב עם המון חברים. ילד רגיל. אני יודעת בוודאות גמורה שהוא לא קשור לשום דבר ממה שרוצים להעליל עליו. אין לו יד וגל בדברים האלה. זה לא מעניין אותו בכלל".

היום יובאו הנערים החשודים בפרשה לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בראשון לציון. אמש נעצרו שני קטינים נוספים, שלפחות אחד מהם לומד במוסד החינוכי בשומרון שבו לומדים שלושת הנערים שכבר עצורים בפרשה שפרטיה אסורים בפרסום. 

כמה מאות בני אדם הפגינו אמש ליד מעון ראש הממשלה בירושלים לאות תמיכה בחמשת הנערים העצורים. בהפגנה הוקרן סרטון של הרב חיים דרוקמן שקרא לראש הממשלה להורות מיד על שחרור הנערים. לדברי דרוקמן, אם ישנם חשדות יש לחקור אותם כפי שחוקרים כל אחד במדינה, אך בשום פנים ואופן לא במרתפי השב"כ. 

בתכנית התראיין גם סגן ראש השב"כ לשעבר, יצחק אילן שאמר כי שב"כ פועל על פי חוק בחקירת הנערים. "צריך לחקור חשודים בפיגועי טרור. בשב"כ אין הבדל בין טרור כזה או אחר. בשביל שב"כ טרור זה טרור", אמר אילן.
הוא התייחס לפרשת דומא ואמר כי הראו רק קטע קטן מחקירה ולא התייחסו למכלול. "שב"כ חייב לסכל טרור יהודי. פוליטיקאים לא מתערבים. אפילו ראש הממשלה לא יכול לתת הוראה לשחרר פלוני או לעצור אלמוני. מי שיכול לתת הוראה לראש השב"כ זה רק בית משפט או היועץ המשפטי לממשלה. שרת המשפטים לא יכולה לקבוע לשב"כ את מי לעצור או את מי לשחרר. הרב דרוקמן קבע שהם לא מחבלים ושיש מרתפים בשב"כ. מאין הוא יודע שהם לא מחבלים הוא אלוהים?"
אילן סיפר על אופן החקירה בשב"כ: "אין מרתפים. יש מתקני חקירות ואין כסאות נמוכים. כשיש פיגועים של יהודים נגד ערבים, אחרי זה יש פיגועים קשים מאוד של ערבים. המדינה לא יכולה לעשות איפה ואיפה. המאמץ הוא אותו מאמץ. הזינוק בטרור היהודי בא לדעתי בעקבות הצעדים הקשים של שב"כ נגד פעילות טרור של יהודים אחרי פיגוע דומא. כשמקימים מאחזים בלתי חוקיים והם סופגים אידאולוגיה קיצונית ביותר של מלכות ישראל".