-

2 מתוך 50: רק מקרים ספורים מפשעי השנאה בבתי תפילה מפוענחים

הנתונים רוכזו במשטרה בשל שאילתה של ח"כ שמולי לשר ארדן. עלה כי 44 תיקים נסגרו מסיבות שונות. שמולי לכאן רשת ב: "זה טרור לכל דבר ועניין"
רועי ינובסקי
07 בינואר 2019
08:10

נתונים חדשים שרוכזו במשטרה בעקבות שאילתה שהגיש חבר הכנסת איציק שמולי (העבודה) מראים כי רק בשני מקרים של פשעי שנאה בבתי תפילה בעשור האחרון, הוגשו כתבי אישום נגד נאשמים. בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם כי בסך הכל היו 50 מקרים.

לפי נתוני המשטרה, מרבית התיקים נסגרו: 22 תיקים בשל עבריין לא נודע, בעשרה מקרים נחקרו חשודים, אך התיק נסגר מחוסר ראיות, אחד נסגר בשל מות החשוד ואחר בשל חוסר עניין לציבור (ריסוס כתובות נאצה נגד ישו בסמוך לכנסיה בהר ציון). בעשרה מקרים שאירעו לפני 2012 לא אותר במשטרה תיק חקירה, וטרם ברור מדוע. בארבעה מקרים החקירה עדיין מתנהלת.

עיקר הנתונים התייחסו להצתות מסגדים וכנסיות והשחתות רכוש בבתי תפילה של מוסלמים ונוצרים. לפילוח הנתונים התווסף גם מקרה אחד מהשנה של חילול בית כנסת ברמת השרון, שם הונח ראש כרות של חזיר.

האזינו לריאיון עם שמולי בכאן רשת ב

חבר הכנסת שמולי ביקש מהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן נתונים אודות סטטוס החקירה ב-50 מקרים שהתרחשו משנת 2009. בשני מקרים בלבד היו אישומים – הצתת הכנסיה בהר ציון, משפט שמתנהל ורק בשבוע שעבר נפסלה הודאה של אחד הנאשמים והצתת כנסיית הלחם והדגים בכנרת - שם הנאשמים הורשעו. 44 תיקים נסגרו בעילות שונות ובשאר החקירה מתנהלת.

ארדן מסר בתגובה לשאילתה כי הוא רואה בחומרה רבה פשעי שנאה וכי הוא מצפה מהמשטרה לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת לאתר את העבריינים. שמולי אמר בריאיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי מדינת ישראל חייבת לשים משאבים גדולים יותר ולהשקיע מאמצים גדולים יותר כדי למגר את התופעה הזאת. "זה טרור לכל דבר ועניין", הדגיש שמולי.

חבר הכנסת ציין כי יש בשב"כ כוחות מסוימים שפועלים במישור הזה, אך צריך להרחיב ולהגדיל אותם. "אנחנו רואים גידול של מספר המקרים וגם גידול בחומרה שלהם. האירועים האחרונים, בעיקר האירוע של פיגוע זריקת האבנים ממנו נהרגה אם לתשעה, זה טרור לכל דבר וצריך לפעול נגדו", אמר שמולי בריאיון. "גם כשהם נעשים בתוך הקו הירוק ומחוץ לקו הירוק זה פיגועי נפץ שעלולים להבעיר את השטח ומחבלים בערכי הליבה שלנו של החברה הישראלית", הוסיף.