סמל אביתר יוספי

אסון הניווט בצנחנים: השאלות הקשות שייבדקו

צה"ל הקים ועדת בדיקה לחקירת נסיבות מותו של סמל אביתר יוספי שנסחף לנחל בצפון הארץ במהלך תרגיל. בין היתר ייבדק האם מוטיבציית יתר של המפקדים הובילה לאסון
רועי שרון
07 בינואר 2019
21:37

צה"ל עצר הערב (שני) את כל הניווטים בעקבות מותו של סמל אביתר יוספי שנהרג במהלך אימון בנחל חילזון בצפון. בשל האסון מונתה בצבא ועדת בדיקה בראשות קצין בדרגת אלוף משנה. במהלך הבדיקה יצטרכו חברי הוועדה לבדוק האם המפקדים ערכו סיום מקדים בציר הניווט? סיור הנחוץ בין השאר כדי לברר נתונים הנוגעים למזג האוויר. בנוסף תצטרך הוועדה לבדוק האם נתוני המשקעים שאמנם ירדו רחוק מן הנחל אך השפיעו על זרימת המים שבו שוכללו לתוך עומס הקור הצפוי למשתתפים בניווט.


שאלה נוספת שתיבדק היא האם החיילים שהשתתפו בתרגיל הוזהרו שלא לחצות את הנחל. בסופו של דבר זה מה שהביא לתוצאה הקטלנית במהלך האימון. בנוסף תיבדק האפשרות שמוטיבציה גבוהה מדי של המפקדים הובילה לטעות בשיקול דעת.


סמל אביתר יוספי, לוחם מגדס"ר צנחנים, נסחף לפנות בוקר כשחצה את הנחל במהלך אימון ניווטים עם חבריו לגדוד. לפי דובר צה"ל, החייל החליק לתוך הנחל כשניסה לחצות אותו מגדה אחת לשנייה ביחד עם מנווט נוסף. לאחר חיפושים נרחבים, הוא אותר כ-100 מטרים מהמקום. לוחמי יחידה 669 שחילצו אותו במסוק קבעו את מותו. יוספי הובא למנוחות הערב בבית העלמין בקריית שאול.