איילת שקד בטקס בבית הנשיא
צילום: יוסי זמיר

איילת שקד: "שברנו את הקונספציה של עולם המשפט הישראלי"

בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא אמרה שרת המשפטים כי כשרה שינתה את המצב שבו המיינסטרים בעולם המשפט לא נתן מקום לדעה אחרת ולערוגות שונות לצמוח בתוכו. נשיאת בית המשפט העליון: "השופטים אינם מסוגרים במגדל שן"
אמוץ שפירא
08 בינואר 2019
12:39

שרת המשפטים, איילת שקד, אומרת היום כי כשרה הצליחה לשבור את מה שכינתה: הקונספציה של עולם המשפט הישראלי. בנאום בטקס השבעת שופטים חדשים בבית הנשיא אמרה שקד כי הזרם המרכזי בעולם המשפט אינו מאפשר לערוגות שונות לצמוח בתוכו. "כל קריאה לשינוי מוקעת כהרס הדמוקרטיה. כל יציאה מהתלם, נחשדת בפשיזם. קולות בודדים שהעזו לשאול שאלות – הוקעו כמי שיש להם אג'נדה וכניסתם להיכל נחסמה. בעולם המשפט הישראלי אין מקום ל'דעה אחרת'. הס מלדבר על 'איפכא מסתברא'. הס מלערער על הקונספציה".


השרה שקד ציינה כי הופעה מכך שאלה שתפקידם לבקר מילאו פיהם מים. "האקדמיה שתפקידה לאתגר ולשאול – יישרה קו. בתי הספר למשפטים קיבלו כמובן מאליו את החלפת המשפט המפואר שנבנה על ידי דור השופטים הראשון, והחלו ללמד את הפסיקה החדשה שזה מקרוב באה. המשפטנים, שבימים כתיקונם אינם משאירים אבן על אבן, הרכינו ראש והניחו לשיירה לעבור".

היא הוסיפה כי נבחרה בשם אג'נדה של שבירת הקונספציה, ואחד מיעדיה היה להעלות את קרנה של האלטרנטיבה השמרנית בישראל. "שבירת הקונספציה חייבת הייתה להתחיל במקום שבו נולדה. בבית המשפט. במהלך הקדנציה הנוכחית בחרנו כשלוש מאות ושלושים שופטים ורשמים, מתוכם שישה לבית המשפט העליון. מערכת המשפט בישראל כיום מגוונת יותר, משקפת יותר ומאוזנת יותר. אני גאה לומר שיש היום מקום לדעה אחרת, והיא מתנוססת בגאון. שברנו את הקונספציה".

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, דחתה בנאומה בטקס את הביקורת המושמעת לעתים כאילו השופטים מרוחקים מהציבור: "אנחנו השופטים, כמשרתי הציבור ונאמניו, אין לנו משל עצמנו ולא כלום. לעיתים נשמעות אמירות כי אנו יושבים במגדלי שן ומנותקים מרחשי הציבור. אמירות אלה רחוקות בעיני מאוד ממציאות הדברים כהווייתה. ראשית, אין לומר כי אנו מסוגרים במגדל שן משום שמעשה השפיטה שעליו אנו אמונים גלוי לעין כל על פי עיקרון פומביות הדיון ובהתאם לעקרון זה הדיונים המתקיימים בפנינו פתוחים לקהל הרחב, להוציא מקרים מיוחדים שבהם נדרשת על פי חוק סגירת הדלתיים".