באוצר מעריכים: הגירעון ב-2019 יהיה גדול מכפי שצפינו

במשרד ביקשו לעדכן לרעה את התחזיות לשנה הקרובה, בעקבות צפי לקצב צמיחה נמוך מהמשוער והכנסות קטנות יותר ממיסים. כעת, הגירעון צפוי לעמוד על 3.4%. בכירים במשרד לכאן חדשות: "אין דרמה, לא מתכננים בינתיים קיצוצים או העלאת מיסים"
עמית תומר
08 בינואר 2019
16:21

אחרי ש-2018 הסתיימה ללא חריגה בגירעון, במשרד האוצר עדכנו היום (שלישי) לרעה את התחזיות ל-2019, שלפיהן קצב הצמיחה בשנה הקרובה צפוי להיות קטן יותר משהעריכו - 3.1% במקום 3.4%. כתוצאה מכך, באוצר מעריכים שגם הגירעון יהיה גדול יותר בסוף 2019 ויעמוד על 3.5% - זינוק של 0.6% מהמצב כעת.

בין השאר, באוצר פירטו כי הכנסות הגבייה ממיסים צפויות להגיע ל-6.5 מיליארד שקלים פחות מהתחזית המקורית. מנגד, ההוצאות יגדלו ב-10 מיליארד שקלים. ביום ראשון יביאו במשרד לישיבת הממשלה את התחזיות המעודכנות, ויבקשו לקבוע כי הרזרבה שנשמרה, העומדת על כ-1.5 מיליארד שקלים, לא תנוצל.

בכירים באוצר אמרו לכאן חדשות: "מדובר בחריגה של כמה מיליארדים. לא נעשה בשלב הזה קיצוצים ולא נעלה מיסים. אין דרמה או סטייה מהותית. נמשיך לעקוב, ובינתיים נשתמש ברזרבות".

הגורמים ציינו עוד כי "נצטרך לנטר את ההוצאות ולעשות צעדים להרחבת ההכנסות, אבל את רובם נוכל לבצע רק לאחר הבחירות". עם זאת, באוצר מבהירים שביטול המס על הפחם, שהוביל לצמצום העלייה במחירי החשמל, עדיין צפוי לקרות - למרות שטרם נמצא לו מקור תקציבי.