גונן שגב בבית המשפט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נחתם הסדר טיעון עם השר לשעבר גונן שגב - יישלח ל-11 שנות מאסר

המגעים המתנהלים לאחרונה בין הצדדים הבשילו להסדר טיעון, כפי שנחשף בכאן חדשות. לפי ההסדר שגב יודה בעבירה של ריגול חמור, במקום סעיף של סיוע לאויב שהיה בכתב האישום. הצדדים הסכימו על העונש
תמר אלמוג ומשה שטיינמץ
09 בינואר 2019
08:42
עודכן ב 10:04

פרסום ראשון: הסדר טיעון בפרשת גונן שגב נחתם הבוקר (רביעי) עם השר הנאשם בריגול לטובת איראן . לפי ההסדר, הוא יודה בעבירות של ריגול חמור, עבירה פחותה מזו שיוחס לו בכתב האישום שכלל סיוע לאויב. הצדדים הסכימו כי הוא יישלח ל-11 שנות מאסר בפועל. ההסדר יוגש לבית המשפט בקרוב וטעון את אישורו.

עו"ד משה מזור, אלי זהר וגלעד רונן המייצגים את שגב מסרו בתגובה: "כפי שאמרנו בתחילת הפרשה, הייתה ראויה לפרופורציות אחרות. הסדר הטיעון וכתב האישום המתוקן מחזירים את הפרשה למימדיה הטבעיים. כתב האישום תוקן באופן דרסטי במימד העבירות ובמימד העובדות. יש רצון של הפרקליטות לשחרר עוד מידע לציבור וכשהוא ישתחרר יתברר כי שגב אכן קיים קשר עם האיראנים אך לא כדי לסייע לאויב וזו הסיבה שעבירת הבגידה הוסרה מכתב האישום". 

עו"ד גאולה כהן מפרקליטות מחוז ירושלים הגיבה כי "לאחר גזר הדין נפרסם מידע נוסף על העובדות מבלי לפגוע באינטרסים ביטחוניים עליהם קיים צו איסור פרסום. העבירות מדברות בעד עצמן. התואר הוא ריגול חמור והנאשם ער למעשים".

בתקופה האחרונה נערכו שיחות בין הצדדים בנושא. עם חשיפת הפרשה, מטעמו של שגב נמסר כי "כשהפרטים יתפרסמו תתגלה תמונה שונה לחלוטין". משפטו של שגב נפתח בחודש יולי האחרון בבית המשפט המחוזי בירושלים. מהאישום נגדו עולה כי השר לשעבר פעל מאז 2012 כסוכן מודיעין, במטרה לפגוע בביטחון המדינה.

על פי פרטי החקירה שהותרו לפרסום, שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגיניאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. על פי בקשת משטרת ישראל, הוא הועבר לישראל לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי.

מיד עם הגעתו לישראל, שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל. בחקירה התברר כי השר לשעבר גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

עוד העלתה החקירה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו. בנוסף, שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.


כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים, קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראליים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים.

שגב, רופא בהכשרתו, היה פוליטיקאי וח"כ במפלגת צומת, וכיהן כשר האנרגיה והתשתיות מטעם מפלגת יעד. ב-2004 הועמד לדין והורשע בניסיון לקבלת דבר במרמה ובהונאה בכרטיס חיוב. כשנה לאחר מכן הורשע שגב בגין עבירות סמים וזיוף דרכון במסגרת עסקת טיעון, ונגזר עליו עונש של חמש שנות מאסר בפועל. ב-2007 נשלל לצמיתות רישיונו לעסוק ברפואה.