מעצר חשוד בטרור יהודי

פרשת הטרור היהודי: ארבעה מחמשת העצורים ישוחררו בתנאים מגבילים

בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרו של החשוד החמישי עד יום שלישי. השב"כ: "יש ניסיונות לשבש את החקירה"
כרמל דנגור
10 בינואר 2019
10:02
עודכן ב 11:34

ארבעה מחמשת הנערים העצורים בפרשת הטרור היהודי צפויים להשתחרר היום (חמישי) לביתם בתנאים מגבילים. מעצרו של הנער החמישי הוארך עד יום שלישי. החמישה מובאים בשעה זו לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בראשון לציון. הנערים נעצרו בחשד לרציחתה של הפלסטינית עאישה ראבי, לאחר שרגמו באבנים את מכוניתה סמוך לצומת תפוח באוקטובר שעבר.


בארגון "חוננו" המייצג את החשודים אמרו כי כצפוי הודיע השב״כ לבית המשפט שהוא מבקש לשחרר ממעצר את כל החשודים למעט אחד וכי "שוב שב"כ גרם נזק נפשי לנערים חפים מפשע". עורך הדין חי הבר מ"חוננו" אמר: "אנו כמובן שמחים על כך אבל נדרוש כי יבוצע תחקיר כיצד הגיע שב״כ למצב כזה שבו הוא חוקר בחקירות כה קשות חפים מפשע, תוך התעלמות מוחלטת מזעקתם, זעקת משפחותיהם ועורכי דינם".

עורך הדין איתמר בן גביר המייצג את אחד החשודים אמר כי היה ברור שהמעצר נבע בעיקר משיקולים של יחסי ציבור לשב"כ. "אינני מבין כיצד הפרקליטות איפשרה את המעצרים, כאשר היה ברור מלכתחילה כי אין חומר של ממש הקושר את החשודים ובתוכם מרשי למעורבות במעשה. מרשי שהה 12 ימים בחקירה קשה שגרמה לו לטראומה, וכעת נשאלת שאלה אחת: מי יפצה אותו על אותה הטראומה?". עורך הדין עדי קידר אמר כי הוא מצפה מהמשטרה ומשב"כ להתנצל בפני הנערים ומשפחותיהם וכן בפני רבנים.

בכיר בשב"כ לשעבר עדי כרמי התייחס לפרשה בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. בריאיון לרונן פולק אמר כרמי כי "השב"כ חוקר טרור, מטפל בחשודים בטרור באשר הם טרוריסטים. מניעת עו"ד זה דבר לגיטימי ומאושר. אני לא מכיר פעולות לא חוקיות שהשב"כ מבצע". 

האזינו לריאיון עם עדי כרמי

אתמול פשטה המשטרה על ישיבת "פרי הארץ" ברחלים, שבה לומדים חמשת הנערים. בארגון "חוננו", המספק שירות משפטי לנערים, מסרו כי "הכוחות מחלקים במקום זימונים לחקירה לכל תלמידי הישיבה, וזאת לאחר שכבר כ-30 תלמידים תושאלו ונחקרו על המקרה".

מהשב"כ נמסר: "מאז ביצוע המעצרים התנהל מאמץ יזום ומתמשך של גורמים בעלי אינטרס, שנועד לשבש את מהלכי החקירה, לרבות הפצת מידע כוזב ביחס להתנהלות החקירה, תוך הכפשת שירות הביטחון הכללי ועובדיו. שירות הביטחון הכללי מדגיש כי הארגון לא יירתע וימשיך לפעול בנחישות כנגד כל גורם המעורב בפעילות טרור באשר היא".