גדי איזנקוט
צילום מסך

איזנקוט נפרד: "שילמתי מחיר על העמדות הערכיות"

הרמטכ"ל היוצא מסכם 4 שנים עמוסות בראשות הצבא, ואומר לכאן חדשות: "יש תופעה פסולה שמנסים לתייג קצינים עם דעות כאלה או אחרות" • על האיום בצפון: "לא יכולים לנצח את חיזבאללה בלי תמרון קרקעי" • וגם על הפוליטיקאי בני גנץ: "ראיתי אותו מתפקד בקור רוח. מבחינתי, שתיקות הן נקודת חוזק"
רועי שרון וגילי כהן
12 בינואר 2019
20:16
עודכן ב 23:03

"אם יש משהו שמציק לי זה הניסיון למשוך את צה"ל לוויכוחים בחברה הישראלית, או הניסיון לתייג קצינים עם דעות כאלה ואחרות. זו תופעה פסולה שלא צריכה לקרות". הרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט, מסיים את תפקידו בעיצומה של תקופה סוערת במיוחד, ביטחונית ופוליטית. בריאיון לחדשות השבת בכאן 11, הזהיר איזנקוט מפני פגיעה בשמם של קצינים בכירים על רקע דעות פוליטיות, קרא להתייחס ברצינות לסכנה של התערבות זרה בבחירות הקרובות וגם תמך בקודמו בתפקיד, בני גנץ: "הייתי סגנו וראיתי אותו מתפקד בקור רוח".

איזנקוט סיכם את המצב הביטחוני בזירות השונות שמעסיקות את ישראל, בהן הזירה הצפונית. "אם לא היינו מחליטים לפעול כבר לפני שנתיים נגד ההתבססות האיראנית בסוריה, המציאות היום הייתה אחרת", אמר הרמטכ"ל. הוא הבהיר כי ההערכה ששטחי יהודה ושומרון עלולים להתלקח "איננה הפחדת שווא", והתייחס גם לפרשת הטרור היהודי שנמצאת בכותרות בשבועות האחרונים: "לא התרגלנו לתופעה הזו. צריך להילחם בזה כמו כל טרור אחר".

"המציאות בתחילת 2019 היא נפיצה - ברצועת עזה, ביהודה ושומרון וגם בזירה הצפונית", קבע איזנקוט. "לכן, הציווי לשנים הבאות זה להימצא במוכנות גבוהה מאוד". על העובדה שראש הממשלה מכהן כעת גם כשר ביטחון, בצל הפרשות וההמתנה להכרעת היועמ"ש אם יש להעמידו לדין, אמר איזנקוט: "זה לא משפיע על הפעילות הצבאית. בכל מקום שבו אני נמצא, אני יכול להעיד שהשיקולים הצבאיים והביטחוניים הם שמנחים את ההחלטות".

"אם תהיה התבססות צבאית של איראן בלבנון - נפעל גם שם"

הרמטכ"ל התייחס בהרחבה לחשש מפני מעבר של האיראנים מפעילות בשטח סוריה לפעילות בלבנון. "בלבנון הם מרגישים מאוד מבוססים, גם משום שהשלטון הלבנוני מעלים עין ומאפשר להם את זה, וגם כי ארגון חיזבאללה הוא הארגון החזק ביותר בלבנון", הוא הסביר. "לכן, האיראנים פועלים בלבנון כבתוך שלהם. הם נמצאים שם בשדרת הפיקוד של חיזבאללה, הם מנחים חלק מהפעולות מולנו, והמנהרות שראינו הן למעשה קצה החץ. זה מתחיל באיראן, עובר לעיראק ולסוריה, ממשיך ללבנון ומגיע עד לגבול ישראל. בגלל זה אנחנו פועלים מול ההתבססות האיראנית גם בלבנון".

"צה"ל הוא הצבא היחיד בעולם שנלחם ישירות מול כוחות איראניים בסוריה, והתוצאות בהתאם. אפשר לנצח את חיזבאללה בלוח זמנים קצר יחסית"

לדבריו, הפעילות האיראנית בלבנון נעשית בינתיים באופן מוסווה מאוד ותחת כיסוי אזרחי. "מדובר בעשרות, לא במאות או בכוחות", ציין איזנקוט, אך הזהיר: "אם תהיה התבססות צבאית, היא תהיה יעד לפעולה ישראלית. אנחנו לא תוקפים בלבנון כרגע בצורה גלויה, אבל אנחנו פועלים בהרבה מאוד ממדים חשאיים וחסויים שתורמים לביטחון מדינת ישראל, מבלי להביא להסלמה. ואם תהיה הסלמה, צה"ל מוכן היום בצורה שונה לגמרי ממלחמת לבנון השנייה. 

"אנחנו יודעים להגיד היום בדיוק איך חיזבאללה פרוס, מהגדר במטולה ועד גבול סוריה-לבנון - והם מבינים את זה היטב. אין לי ספק ביכולת שלנו היום גם להגן על הצפון, גם למנוע הישגים לחיזבאללה וגם לנצח אותו בלוח זמנים קצר יחסית. יש את המדינה הלבנונית שנותנת חסות, והיא תהיה כתובת לכל מלחמה עתידית". כשנשאל אם אפשר להשיג ניצחון על חיזבאללה בלי תמרון קרקעי של צה"ל בתוך שטח לבנון, השיב איזנקוט בשלילה. "התמרון הקרקעי הוא הפתרון, ולא הבעיה", הוא הדגיש.

"צה"ל הוא הצבא היחיד בעולם שנלחם ישירות מול כוחות איראניים בסוריה, והתוצאות הן בהתאם", הוסיף הרמטכ"ל. לדבריו, "אם לא היינו מחליטים לפעול נגד ההתבססות האיראנית לפני שנתיים בצורה אינטנסיבית - לעיתים מספר פעמים בחודש ולפעמים בהיקפים גדולים יותר וקטנים יותר - היינו נמצאים היום בפני מציאות אחרת לגמרי. העובדה היא שהיום האיראנים רחוקים מאוד מהחזון שהציבו לעצמם בזכות היוזמה של צה"ל, שקיבל את אישור הקבינט לפעול בהרבה מאוד ממדים בשנתיים האחרונות".

גם הזירה הדרומית חזרה לרחוש בשבועות האחרונים, אחרי שקט יחסי בגבול רצועת עזה. לפי איזנקוט, "הסבירות להסלמה שם הייתה במשך כל ארבע השנים האחרונות וקיימת גם היום. מצב היסוד שם הוא בעייתי. עזה על סף קריסה הומניטרית, אבל עדיין אין שם רעב. המציאות הבסיסית שם קשה וזה מזמין הקצנה. זה דוחף חלקים נרחבים מהאוכלוסייה לטרור".

"הטרור ביו"ש - מציאות קבועה שתימשך שנים קדימה"

הריאיון עם איזנקוט נערך בעיצומו של מפגש עם לוחמים ולוחמות בגוש עציון, על רקע שורת הפיגועים והעלייה בהיקף הטרור ביהודה ושומרון בשבועות האחרונים. בצה"ל כבר העריכו שעלולה להתרחש התלקחות בשטחים בקרוב, אך היו מי שקבעו מנגד שמדובר בהערכה מופרזת. על כך הוא אמר: "אלה לא הפחדות שווא, אלא הבנה של מציאות קבועה - יחד עם תהליכים שמתקיימים בחברה הפלסטינית, וחלקים שרואים בטרור ככלי מרכזי להשגת מאוויים פוליטיים, דתיים, חברתיים. תופעת הטרור היא תופעה קבועה".

על הטרור היהודי: "יש קומץ קטן שקורא תיגר על צה"ל ועל מדינת ישראל"

הרמטכ"ל סבור שצה"ל הצליח עד כה לפעול מול הפלסטינים בשטחים "בגישה צבאית, אזרחית וכלכלית שמאפשרת חיים סבירים". לצד זאת, הוא גם סיפק תחזית קודרת. "האינתיפאדה השנייה הביאה אותנו ללמוד איך להתמודד עם האתגר הזה בצורה טובה יותר, ולספק ביטחון מתוך הבנה שיש פה מציאות מורכבת שהיא מצב יסוד. היא תימשך עוד הרבה שנים קדימה. לצערי, גם את תופעת הטרור אנחנו נראה פה עוד הרבה מאוד שנים. האתגר שלנו הוא לנצח אותו, למנוע ממנו לפגוע באזרחים ובתושבים ולשבש את החיים ביהודה ושומרון".

מנגד, על התופעה של טרור שמבצעים יהודים אמר איזנקוט: "לא התרגלנו לזה. אני רואה בפשיעה לאומית ובטרור מכל סוג שהוא דבר חמור מאוד. יש פה קומץ קטן, שלדעתי, קורא תיגר על צה"ל ועל מדינת ישראל בדפוס שהוא פועל בו. צריך להילחם נגד הטרור הזה כמו נגד כל טרור אחר".

לדבריו, יש לגנות אלימות בפינויי מאחזים, כמו זו בעמונה לפני שבוע שבה נדקר שוטר: "אני חושב שצריך למצות איתם את הדין ולהפעיל נגדם את כל הכלים האפשריים כדי להרתיע אירועים כאלה בעתיד. צריך להעניש את מי שמרים יד על שוטרים וחיילים ומעז לדקור שוטר. צריכה להיות גם אמירה ציבורית חדה ונוקבת לגבי האלימות הזו, וגם צריכה להיות חקירה והעמדה לדין כלפי כל מי שמפעיל אלימות כלפי שוטרים וחיילים. כשזה לא קורה, זה מוביל לתופעה חמורה שמביאה לפגיעה בשוטרים וחיילים".

"גנץ? אני יודע להעריך שתיקות"

בזמן שהוא יפשוט את המדים אחרי עשרות שנות שירות, קודמו של איזנקוט בתפקיד הרמטכ"ל, בני גנץ, נמצא כבר עמוק בתוך מערכת הבחירות - כשעמדותיו עדיין מעורפלות. לאחרונה טען המצטרף הטרי לליכוד, יואב גלנט, שקצינים בצה"ל מכירים התנהלות בעייתית הקשורה לגנץ. "אני הייתי הסגן שלו בצוק איתן", הבהיר איזנקוט. "ראיתי אותו מתפקד בצורה מקצועית מאוד, קרת רוח. מהיום הראשון ועד היום האחרון הוא תפקד בצורה הטובה ביותר". על הסיבה לשתיקה הארוכה של גנץ הוא התבדח: "אני יודע להעריך שתיקות, ככה שמבחינתי זו דווקא נקודת חוזק. כל אחד בוחר בדרך שלו".

כאמור, הקצין הבכיר ביותר בצה"ל יגיע לבחירות בעוד שלושה חודשים כאזרח. איזנקוט הציע שלא לזלזל בסכנה של התערבות מדינה זרה במערכת הבחירות: "היו כבר השפעות במדינות אחרות וראינו את האיום הזה. זה יכול להיות על ידי אויבים, זה יכול להיות על ידי מדינות באזור. נכון להיערך לאיום הזה. בכלל, אני חושב שהאיום בממד הקיברנטי יילך ויעלה בשנים הקרובות".

"אני לא מזהה כרגע מדינה מסוימת שעלולה להתערב בבחירות", המשיך הרמטכ"ל בהתייחסות להתבטאות של רוסיה בנושא."אבל מכיוון שהיו כבר התערבויות בבחירות במדינות אחרות, אני חושב שנכון יהיה להניח הנחה מחמירה ולהגן על מערכת הבחירות". לצד זאת, הוא העיד בחיוך: "אני אלך להצביע בראש שקט".

"לא הפקרנו את המזכיר הצבאי של רה"מ בשביל מנדטים"

לאחרונה נרשמה התרחשות חריגה סביב המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, תא"ל אבי בלוט, שזומן לבירור אצל איזנקוט בעקבות פינוי מבנים לא חוקיים בעמונה. "בלוט לא הוקרב בשביל מנדטים או פוליטיקה", הדף איזנקוט את הטענות שנשמעו מאז. "היה אירוע שחלקו ידוע וחלקו לא, וצריך להעמיד את זה בפרופורציה. לא נהרגו אנשים ולא נפגעה המשימה, זו הייתה תקלת תיאום ולכן זו הערה פיקודית. הוא קצין מצטיין, ואנחנו צריכים גם לדעת להגיד 'זה לא בסדר'. אני לא חושב שזה אירוע דרמטי".

"קצינים לובשי מדים משרתים את ביטחון המדינה, ואז מנסים לתייג אותם בדעות פוליטיות. זה מציק לי, זו תופעה פסולה"

"אם תחפשו בארבע השנים האחרונות, היו כבר מקרים שנקטתי צעדים נגד קצינים בדרגת אלוף, תת-אלוף, אלוף משנה. זה חלק מהדרך הצבאית לנקוט עמדה בסוגיות מסוימות. מדובר בקצינים מצטיינים. במקרה הזה, אבי בלוט הוא קצין מצטיין, לוחם, נפצע בקרב. ההערה היא על אירוע אחד, שבו יש אמירה לגבי מה שמצופה במציאות מסוימת, והיא לא מעידה על שירות ארוך ומפואר, וגם לא מעידה על העתיד".

על כך שלשכת ראש הממשלה תדרכה למעשה נגד הקצין אמר הרמטכ"ל: "אני לא מכיר תדרוכים נגד קצין בכיר. אם יש משהו שמציק לי, זה הניסיון למשוך את צה"ל לוויכוחים בחברה הישראלית. אם משהו מציק לי זה הניסיון לתייג קצינים עם דעות כאלה או דעות אחרות. אני חושב שזו תופעה פסולה, שהיא לא צריכה להיות. קצינים לובשי מדים הם משרתים משימה, הם משרתים את הביטחון של המדינה, והניסיון פה ושם לתייג קצינים בדעות פוליטיות כאלה ואחרות - זו תופעה פסולה מאוד בעיניי".

"יש דברים שאני מתחרט עליהם, אתגעגע לשירות הצבאי"

איזנקוט בעצמו כיהן בעבר כמזכיר צבאי, ומכיר היטב את הממשק בין צה"ל לבין הדרג המדיני. הוא נזכר שכמעט לא נתקל במקרים שבהם האמירות בתוך ישיבות הקבינט המדיני-ביטחוני מתחלפות בהצהרות אחרות בפומבי. "היו לי מעט מקרים כאלה", הוא אמר. "אני יכול להעיד שבארבע השנים שאני רמטכ"ל, זכיתי לאוזן קשבת, לפתיחות, לאפשרות להציג את העמדות בצורה פתוחה ודיונים רציניים מאוד שמנחים את ביטחון המדינה. היו פה ושם אירועים בודדים ושוליים, וכשהיה צריך להתייחס, התייחסתי אליהם כדי להעמיד דברים על דיוקם - ולא כדי לקנטר.

"אין לי מה להתלונן. שירתתי תחת שלושה שרי ביטחון שנתנו גיבוי מלא, יחסי עבודה היו תקינים. היו גם חילוקי דעות, וזה בסדר גמור". לשאלה אם יש דברים שהוא מתחרט עליהם השיב: "יש דברים כאלה, אבל אני בעוד שבוע אסיים תפקיד. אשב עם עצמי כמה שבועות ואכתוב סיכום, על הדברים המוצלחים והטובים ועל הדברים הפחות מוצלחים. נדע להשאיר מסמך מסודר, כדי שישרת את המפקדים בעתיד".