חיים רמון
צילום: יואב ארי דודקביץ', פלאש 90

הסדר בין חיים רמון לסטודנטית שכינתה אותו "עבריין מין": "אין מקום למונח כזה"

פרסום ראשון: הדר שגיא, שהובילה את המאבק נגד העסקת רמון באונ' ת"א, ציינה במסגרת הסדר הגישור עם השר לשעבר שתבע אותה כי גם לא היה מקום לייחס לו "התנהגות מאפיונרית". מנגד, הצדדים הסכימו כי אין למנוע משגיא לפעול במרחב הציבורי ולהציג את תפיסתה ודעתה
רועי ינובסקי
10 בינואר 2019
17:46

פרסום ראשון: השר וחבר הכנסת לשעבר חיים רמון והסטודנטית באוניברסיטת תל אביב הדר שגיא, שהייתה ממובילות המאבק נגד העסקתו של רמון כמרצה באוניברסיטה וכינתה אותו "עבריין מין", חתמו על הסדר גישור. זאת במסגרת התביעה שהגיש רמון נגד שגיא - יו"ר תא "תל אביביות" במוסד האקדמי. 

הצדדים הגישו לאישור בית המשפט את ההסדר, במסגרתו ציינה הסטודנטית כי לא היה מקום לייחס לרמון את המונח "עבריין מין", וכי לא היה מקום לייחס לו "התנהגות מאפיונרית". מנגד, הצדדים הסכימו כי אין למנוע משגיא לפעול במרחב הציבורי ולהציג את תפיסתה ודעתה, ולהיאבק עליה.


הפרסומים והקריאות נגד העסקת רמון באוניברסיטת תל אביב, שהובילה שגיא ושנדחו לבסוף על ידי האוניברסיטה, נעשו על רקע הרשעתו של השר וח"כ לשעבר במעשה מגונה. ההרשעה הגיעה בעקבות אירוע ב-2006 בו נישק קצינה צעירה בניגוד לרצונה.

בתביעתו נגד הסטודנטית, נשען רמון, שיוצג על ידי עו"ד ליאור אפשטיין, בין השאר על פסיקת בית המשפט לפיה האירוע שבעקבותיו הורשע היה "נקודתי וחד פעמי שאין בו כדי להעיד שעסקינן בעבריין מין, או במי שדבק בו דפוס עברייני". כמו כן, התביעה התבססה על מילותיה של השופטת בדימוס עדנה ארבל בבג"ץ, כי "אין לראות בו (רמון) עבריין מין". 

שגיא, שיוצגה על ידי עו"ד יוחאי שלמה, כתבה בתשובתה לתביעה כי מדובר ב"תביעת השתקה", וכי היא ציינה עובדות הידועות לציבור ויש לראות את הביטוי "עבריין מין" בקונוטציה ובהקשר הנכון של המכתב - אדם שעבר עבירת מין.  במסגרת ההסדר בין הצדדים נכתב כי גם הובהר לסטודנטית שלא היו יחסי מרות באותו מקרה שבעקבותיו רמון הורשע.