מטוס F-15
צילום: עופר צידון, פלאש 90

רשמית: בוטלה עסקת המטוסי ה-F-16 בין ישראל לקרואטיה

כך הודיע הלילה שר ההגנה של המדינה הבלקנית. הסיבה לביטול העסקה המוערכת בכחצי מיליארד דולר: התנגדות ארצות הברית
מערכת כאן חדשות
11 בינואר 2019
07:23

ישראל הודיעה לקרואטיה כי לא תוכל לספק לה מטוסי קרב מסוג F-16, כך אישר הלילה (שישי) שר ההגנה של קרואטיה דמיר קרסיטישביץ'. זאת לאחר שנודע על משלחת ביטחונית ישראלית. על פי הדיווחים במדינה הבלקנית, המשלחת הישראלית הדגישה כי קרואטיה אינה נושאת באחריות לביטול העסקה וההתקשרות בין הצדדים בוטלה בשל התנגדות ארצות הברית. שווי העסקה, שכאמור לא תצא לפועל, מוערך בסכום של חצי מיליארד דולר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו העלה את דבר העסקה במהלך פגישתו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בברזיל, אולם ארצות הברית נותרה נחושה בעמדתה לפיה העסקה לא צריכה לצאת לפועל. על פי אחת ההערכות, ההתנגדות האמריקנית לעסקה בין ישראל לקרואטיה נעוצה בכך שבמטוסים שאותם התכוונה ישראל למכור הותקנו מערכות ישראלית ייחודיות, דבר שמונע מחברות אמריקניות מלהעניק שירותי אחזקה לצבא קרואטיה.


בשבוע שעבר ראש ממשלת קרואטיה אנדריי פלנקוביץ' אמר שהוא מצפה לתשובה סופית וברורה מישראל וארה"ב בנוגע לאספקת מטוסי ה-F16, החוששות שטכנולוגיות על מטוסים אלה יידלפו לצד שלישי, דוגמת סין. לכן, משרד ההגנה הקרואטי הציב אולטימטום לישראל, לפיו אם לא תודיע לרשויות הקרואטיות שהיא מסוגלת לספק את מטוסי ה-F16 עד 11 בינואר, תבטל ממשלת קרואטיה את עסקת רכישתם.