יצחק בריק

בריק: "שרי הקבינט לא מכירים את המציאות בשטח, רק מצגות של צה"ל"

נציב קבילות החיילים שוב מתריע מפני מוכנות צה"ל למלחמה: "המערכת הגדולה ביותר בישראל לא מנוהלת, אין היום פיקוח ובקרה על הצבא". בריאיון פרישה לכאן רשת ב' הזהיר בריק מפני מתקפה משולבת מעזה, לבנון וסוריה: "עם סייבר ועם אווירונים לא מנצחים מלחמה, נצטרך גם כניסה קרקעית"
בחצי היום השישי
11 בינואר 2019
13:31

נציב קבילות החיילים היוצא, אלוף (במיל') יצחק בריק, מתח ביקורת היום (שישי) בריאיון מיוחד על מוכנות צה"ל למלחמה: "הקבינט, שצריך לקבל החלטות הרות גורל על יציאה למלחמה, חייב לדעת מה קורה בצבא - ולא רק לפי מה שצה"ל מציג". עוד אמר בריק בריאיון פרישה לתוכנית "בחצי היום השישי" עם ליאת רגב בכאן רשת ב' כי נפגש לאחרונה עם ארבעה שרי קבינט: "הם לא מכירים את המציאות בשטח, רק את המצגות. אין להם מושג מה באמת קורה שם".

האזינו לריאיון המלא:

"היום אין פיקוח ובקרה על הצבא מבחוץ", הוסיף נציב קבילות החיילים. "תפקידה של ועדת חוץ וביטחון לבקר את פעילותו של צה"ל ואת כשירותו למלחמה. על פי החוק, אין לוועדה הזו שיניים. כדי לבקר בצה"ל הם צריכים אישור משר הביטחון".

בהמשך, התייחס האלוף במיל' גם לרמטכ"ל היוצא, גבי איזנקוט: "איזנקוט תרם תרומה משמעותית בכל 40 השנים שהיה בצה"ל. בשנים שהיה רמטכ"ל - הטעות הגדולה שלו הייתה שלא התעסק בנושאים שקשורים לניהול, בקרה ומעקב, ידע עמוק על מה באמת קורה בשטח. היו החלטות שהצריכו דיונים, והדברים האלה לא קרו. במקביל, קיצצו אלפי אנשי קבע. נוצר פער בלתי ניתן לגישור בין המשימות שנותרו לבין כוח האדם. נוצרו רדידות, שטחיות, וירידה של סטנדרטים לרמה שלא הכרתי מימיי". 

נציב קבילות החיילים היוצא הגיב על הטענות שנשמעו נגדו, שלפיהן אינו מעודכן בלוחמת הסייבר ובשאר האפיקים הטכנולוגיים בצה"ל: "זו הטעיה, עם סייבר ועם אווירונים לא מנצחים מלחמה. על מנת להפסיק את ירי הטילים - נזדקק לחיל האוויר, המודיעין וגם היבשה", הבהיר בריק. "אם אתה בונה רק על חיל האוויר ורק על סייבר ולא מכין את היבשה להיכנס פנימה כדי לעצור את אש הטילים - היא לא תיעצר. המלחמה הבאה תהיה בכמה גזרות, נקבל מלחמה מלבנון, מעזה, מסוריה. יירו עלינו אלפי טילים".

"אני יוצא בגאווה על העשייה ועל התרומה החשובה לצבא", סיכם האלוף במיל' את שירותו. "במשך עשר שנים אני לא מתעסק רק בבעיות הפרט אלא במערכים שלמים, והרבה פעמים אני גם מוצא בעיות רחבות".

תגיות:
צה"ל