דמות הליצן של מקדונלדס על צלב
צילום: מוזיאון חיפה

3 שוטרים נפצעו במהלך מחאה נגד מוצג במוזיאון חיפה

במוזיאון הוצגה דמותו של הליצן של מק'דונלדס צלוב. מפגינים ניסו לפרוץ למקום ונהדפו על ידי המשטרה. חלק מהמוחים יידו אבנים לעבר השוטרים. האמן יאני לינולן, הסביר שהוא מבקר את האופן בו רונלד מק'דולנד הפך לסמל של תרבות פופולארית שמגיע לרמות סגידה דתית
חן ביאר
11 בינואר 2019
17:48

שלושה שוטרים נפצעו היום (שישי) בראשם ונזקקו לטיפול רפואי במהלך הפגנה שהתקיימה מחוץ למוזיאון חיפה, על רקע הצגת יצירה בשם Mcישו - דמות הליצן של מק'דונלדס צלובה. מפגינים ניסו לפרוץ למוזיאון ונהדפו על ידי המשטרה, חלק מהמוחים יידו אבנים לעבר השוטרים, מפגין אחד נעצר ובמשטרה מסרו כי יהיו מעצרים נוספים.

האמן הנוצרי, יאני לינולן מפינלנד, הסביר כי הוא מבקר את האופן בו רונלד מק'דולנד הפך לסמל של תרבות פופולארית שמגיע לרמות סגידה דתית. "כל ניסיון לקשור את היצירה לגזענות אינו רלוונטי", אמר האמן. בין יצירותיו של לינולן גם פסל בדמותו רונלד מק'דונלד שיושב בסגנון בודהה.

שרת התרבות מירי רגב ביקשה ממוזיאון חיפה להסיר את היצירה שמוצגת מאז חודש אוגוסט. היצירה עוררה דיון במהלך השבוע ברשתות החברתיות. לטענת השרה רגב, יש פגיעה ברגשות הציבור הנוצרי ולכן אין להציג את היצירה בתערוכה. 

תגובת מוזיאון חיפה: "העבודה שמוצגת במוזיאון חיפה לאמנות במסגרת התערוכה Shop It, תערוכה ביקורתית שעוסקת בתרבות הצריכה. העבודה, שהוצגה בעבר במוזיאונים רבים ברחבי אירופה, מתייחסת לשימוש ציני של תאגידי ענק בסמלים דתיים והיא מעלה ביקורת כלפי תרבות הצריכה הגלובאלית והקפיטליזם. משרת התרבות טרם נמסרה תגובה.