נשיא ארה"ב טראמפ

דיווח: ה-FBI חקר אם טראמפ פעל בחשאי מטעם רוסיה

ב"ניו יורק טיימס" נטען הלילה כי הבולשת הפדרלית חשדה שהנשיא הוא סוכן זר, לאחר שפיטר את ראש ה-FBI. על פי הדיווח, התנהגותו של טראמפ עוררה חשד כי הוא פועל בניגוד לאינטרסים של ארצו, ונבדק אם הוא מהווה איום אפשרי על הביטחון הלאומי
מערכת כאן חדשות
12 בינואר 2019
07:18

העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח הלילה (שבת) כי ה-FBI פתח לפני כשנה וחצי בחקירה שנועדה לקבוע אם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, פעל בחשאי מטעם רוסיה. חוקרי המודיעין המסכל נדרשו לבחון אם הנשיא מהווה איום אפשרי על הביטחון הלאומי, וביקשו לקבוע אם הוא פועל למען הרוסים בכוונה תחילה - או שהושפע על ידם שלא במתכוון.

החקירה נפתחה ימים ספורים לאחר שהנשיא האמריקני פיטר את ראש הבולשת הפדרלית, ג'יימס קומי. על פי הדיווח, התנהגותו של טראמפ בימים שקדמו לפיטורים ובימים שלאחר מכן, עוררה חשד שהנשיא פועל בניגוד לאינטרסים של ארצו. 

העיתון דיווח מפי מקורות כי סוכני הבולשת וכמה בכירי ממשל החלו לחשוד בקשריו של טראמפ עם רוסיה כבר במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016. עם זאת, לא פתחו בחקירה בעת ההיא משום שלא היו בטוחים כיצד לטפל בנושא כה רגיש וחשוב. עוד מסרו המקורות כי התנהגותו של טראמפ במאי 2017 עם פיטוריו של ראש ה-FBI - ובייחוד שני מקרים בהם כרך את הדחתו של קומי בחקירת המעורבות הרוסית - סייעה להניע את חלקו של המודיעין המסכל בחקירה.

זמן קצר לאחר הדחתו של ראש הבולשת, מונה רוברט מולר לתובע המיוחד ולקח פיקוד על התיק. החקירה הכללית מתמקדת במעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, ובשאלה אם הקמפיין של טראמפ תואם עם מוסקבה. לפי העיתון, לא ברור עדיין אם מולר עוסק גם בזווית של יחידת המודיעין המסכל.

בבית הלבן הגיבו לדיווח ואמרו כי הטענות שעלו בו הן "אבסורדיות". דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, אמרה כי קומי פוטר על היותו "פרטיזן מביש", והוסיפה כי "בניגוד לנשיא אובמה, שהניח לרוסיה וליריבים אחרים ללחוץ על אמריקה, הנשיא טראמפ היה באמת קשוח עם הרוסים". עורך דינו של טראמפ, רודי ג'וליאני, הגיב על הפרסום ואמר כי אינו יודע דבר על החקירה. עוד הוסיף כי מאחר שנפתחה לפני כשנה וחצי ומאז הוא והנשיא לא שמעו עליה - נראה כי לא העלתה דבר.

בחודש שעבר הודיע מולר בהצהרה לבית המשפט כי מייקל פלין, שהיה היועץ לביטחון לאומי בממשלו של טראמפ, סיפק מידע "משמעותי" לחוקריו של מולר על הקשר בין אנשי טראמפ לגורמים רוסים במהלך הבחירות לנשיאות ארצות הברית. לא דווח איזה מידע מסר פלין והאם הוא נוגע ישירות לנשיא האמריקני.

באפריל האחרון תקף ראש ה-FBI לשעבר את טראמפ בריאיון לרשת ABC, וטען כי הוא אינו ראוי לשמש כנשיא. בריאיון ראשון מאז שפוטר, כינה אותו קומי "שקרן סדרתי שמכתים את כל מי שסביבו" והסביר כי הנשיא האמריקני אינו כשיר מבחינה מוסרית למלא את תפקידו. 

בריאיון אמר קומי כי יתכן שבידי הרוסים מידע בו יוכלו להשתמש כדי לסחוט את טראמפ. "אלה עוד מילים שמעולם לא חשבתי שאומר על נשיא ארצות הברית, אבל זה אפשרי". הנשיא טראמפ צייץ בתגובה: "ג'יימס קומי הערמומי, זה שתמיד מסיים דברים ברע, הוא לא חכם! ייזכר בתור ראש ה-FBI הכושל ביותר בהיסטוריה".