בנימין נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

נתניהו מודה: תקפנו מחסני נשק של איראן בסוריה ב-36 השעות האחרונות

רה"מ נפרד בפתח ישיבת הממשלה מהרמטכ"ל היצא ואמר כי צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של איראן וחיזבאללה. האחרונה שבהן כללה מחסני נשק בשדה התעופה הבינ"ל בדמשק
מיכאל שמש וגילי כהן
13 בינואר 2019
11:18

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מאשר הבוקר (ראשון) כי ישראל תקפה ב-36 השעות האחרונות מחסני נשק של איראן בשדה התעופה הבינלאומי של דמשק, בירת בסוריה. בפתח ישיבת הממשלה שבה נפרדו השרים מהרמטכ"ל היצא, רב אלוף גדי איזנקוט, אמר נתניהו כי צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של איראן וחיזבאללה וכי צבר התקיפות האחרונות מוכיח שאנו נחושים יותר מתמיד לפעול נגד איראן בסוריה.

בדברי הפרידה מאיזנקוט אמר נתניהו: "פעלנו יחד נגד איומים מגוונים כדי לבצר את בטחון ישראל. להשגת יעדים אלה צה"ל פעל תחת פיקודך בשיתוף פעולה יוצא מן הכלל עם כל זרועות הביטחון - שב"כ, מוסד, משטרה וגופים נוספים. פעלנו בהצלחה מרשימה לבלימת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה, ובמסגרת זו צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של איראן וחיזבאללה".


ראש הממשלה הוסיף כי ישראל פעלה נגד ייצור נשק מדויק בלבנון, "פעלנו לפרק את נשק המנהרות של חיזבאללה בלבנון במבצע "מגן צפוני", פעלנו נגד מנהרות החמאס בגבול עזה, סיכלנו מאות פעולות של טרור יחידים ביהודה ושומרון, וביצענו עוד פעולות רבות מאוד, גלויות וסמויות מן העין. לצה"ל תחת פיקודך הישגים גדולים. יש לנו עוד עבודה רבה לעשות ואנו נעשה אותה".

הוא ציין כי חיל האוויר תקף בלילה גם בגזרה הדרומית נגד מטרות חמאס בעזה, "והבוקר הודענו על חשיפת מנהרה נוספת, מנהרה מרכזית, ואולי החשובה שבהן, שחצתה את הגבול לשטחנו. בכך אנחנו מתקרבים להשלמת היעד אותו הגדרנו ביציאה למבצע "מגן צפוני" - שלילת נשק המנהרות של חיזבאללה".

כלי תקשורת בסוריה דיווחו בלילה שבין שישי ושבת על פיצוצים עזים שנשמעו באזור דמשק, שמקורם בתקיפה מהאוויר. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי כמה מטרות יורטו בידי מערך ההגנה האוירית של הצבא הסורי. כמו כן, דווח בלבנון על נוכחות מוגברת של מטוסים ישראליים.

בסוכנות הידיעות הסורית פורסם כי בשעה 23:15 מטוסי קרב ישראליים שהגיעו מאזור אצבע הגליל שיגרו מספר טילים לעבר אזור דמשק. כוחות ההגנה האווירית הסורית הגיבו לטילים והפילו את רובם. בארגון הסורי לזכויות האדם טענו כי התקיפה כוונה נגד "גורמים איראנים" ו"גורמי חזבאללה" באזור דמשק.

משרד החוץ של סוריה שיגר אתמול אגרות מחאה למזכ"ל האו"ם ולנשיא מועצת הביטחון, בעקבות התקיפה, שבה הוא מאשים את ישראל. בין השאר, קראו בדמשק למועצת הביטחון לנקוט צעדים שיבטיחו כי תקיפות דומות לא יתרחשו שוב.