השופט תקף את התנהלות המשטרה בתיק גל הירש: "פישלתם"

גיא אבנון מתח ביקורת חריפה נגד יאח"ה, בדיון שעסק בבקשתה להמשיך להחזיק מסמכים בחקירה: "הגשתם בקשה באיחור ניכר, אתם מבינים איך זה נראה?". הירש האשים: "רשויות האכיפה עושות שימוש לא מרוסן בכוח"
רועי ינובסקי
13 בינואר 2019
11:37

שופט בית משפט השלום בראשון לציון גיא אבנון מתח היום (ראשון) ביקורת חריפה על התנהלותה של היחידה הארצית לחקירה הונאה (יאח"ה) בנוגע לחקירת גל הירש. בדיון שעסק בבקשת המשטרה להמשיך להחזיק מסמכים במסגרת החקירה, זעם אבנון על האיחור בהגשת הבקשה ואמר לנציגת יאח"ה: "פישלתם, למה שאאשר לכם את זה?".

"איחור ניכר? חבל על הזמן", אמר השופט אבנון לנציגה, סנ"צ לילית ניצן טייבר. הוא תהה: "למה שאאשר לכם את זה? למונח תקלה טכנית אין הסבר. לתקלות יש תוצאות. בשפה פשוטה פישלתם – אתם מבינים איך זה נראה?".

הירש עצמו נכח גם כן בדיון, והצהיר כי אין לו שום אמירה נגד המשטרה: "אני מאוד מעריך את משטרת ישראל. הייתי אמור להיות מפקדה. יש לי אמירה קשה על שימוש לא מבוקר ולא מרוסן בכוח על ידי רשויות האכיפה. עליי אתם שומעים, אבל תחשבו מה עובר על האדם ברחוב. אנשים שאתם לא שומעים עליהם".

"אני בעד המערכת", המשיך המועמד לשעבר לתפקיד המפכ"ל. "גם מערכת אכיפת החוק כמובן. אבל אני נגד השימוש המופרז בכוח בלתי מבוקר. ריסון הכוח הוא עניין מהותי בדמוקרטיה. זו סוגייה שחייבת להיפתר. זה לא דבר סביר להחזיק אדם שלוש שנים וחצי בעינוי דין בלתי סביר ובלתי הגיוני".

נציגת המשטרה השיבה לביקורת של השופט אבנון, וניסתה להסביר את העיכוב בתיק: "החקירה בעניינו של הירש וחשודים נוספים נפתחה רק לאחר שהוא הסיר את המועמדות שלו מלהיות מפכ"ל. היא נוהלה מראשיתה על ידי המשטרה ורשות המסים ללא משוא פנים. בוצעו בה עשרות פעולות. יש לה היבטים בינלאומיים, וזה ההסבר למשך החקירה. אנחנו תלויים בחומרים מחו"ל. בהקשר הזה, גל הירש יכול היה להקל עלינו ולהעביר לנו את החומרים. הוא בחר לא לעשות זאת וזו זכותו".

לפני כשבועיים פורסם בכאן רשת ב כי הירש צפוי להודיע על כניסה לעשייה הציבורית וככל הנראה לחיים הפוליטיים. המסגרת הפוליטית שלו עדיין לא ברורה, ובסביבתו מגדירים אותו כביטחוניסט לאומי עם ראייה וגישה חברתית עמוקות. ההערכות הן שהמסגרות הפוליטיות הרלוונטיות מבחינתו נעות בין הבית היהודי, דרך הליכוד ועד מפלגתו החדשה של משה בוגי יעלון.