חיילות פיקוד העורף
צילום: הדס פארוש, פלאש 90

תושבים בעוטף עזה מוחים על חסימת אפליקציות "צבע אדום"

באחרונה החליט פיקוד העורף למנוע את אפשרות הגישה של אפליקציות פרטיות המתריעות מפני ירי מרצועת עזה לעבר ישראל לקובץ ההתרעות המפורסם באתר הפיקודי. התושבים טוענים כי כעת הם נאלצים להסתמך על אפליקציית פיקוד העורף שאינה נותנת מענה לצרכיהם
קלמן-ליברמן
13 בינואר 2019
13:01

תושבים ביישובי עוטף עזה מוחים על המהלך של פיקוד העורף שבמסגרתו נחסמה נגישותן של אפליקציות פרטיות המתריעות מפני ירי מרצועת עזה לעבר ישראל למאגר המידע של הפיקוד. לטענת התושבים, האפליקציות הפרטיות הניתנות להורדה בחנויות האפליקציות נוחות יותר מזו של פיקוד העורף שהפכה כעת למערכת ההתרעות היחידה בסלולר.

האזינו לריאיון עם שי כהן ונועה כהן-אורלוב בתכנית קלמן-ליברמן":

בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב סיפר שי כהן תושב קיבוץ זיקים כי גילה אתמול במהלך הירי אל ישראל שפיקוד העורף חסם את אפליקציית "צבע אדום" שבה נהג להשתמש: "אף פעם לא השתמשתי באפליקציה של פיקוד העורף. קודם כול כי אלה הפרטיות היו לפני האפליקציה של פיקוד העורף. היא לא כל כך נוחה, אין לה ממשק נוח והיא מגבילה אותך רק לשלושה מקומות ואין לך אפשרות לדעת על כל טיל שנופל. לא קיבלתי התרעה אתמול כי פיקוד העורף חסם את כל האפליקציות".

נועה כהן-אורלוב מכפר מימון סיפרה בתכנית כיצד אירחה אתמול 20 איש בסלון ביתה כאשר התבצע הירי, אך הם לא שמעו את התרעת הצבע האדום של הקיבוץ. "ישבנו במגש משפחתי רועש ולא שמענו את הכריזה מבחוץ. באחת הקבוצות של המשפחה שאלו מה קורה אצלנו. בדקתי והתברר שהיה צבע אדום. האפליקציות הפרטיות לא תפקדו, האפליקציה של פיקוד העורף לא התריעה ולא שמענו. אני תמיד נסמכת על האפליקציה הפרטית. זו של פיקוד העורף לא הייתה אצלי מופעלת אבל לפני שבוע וחצי הפעלתי אותה ואתמול היא לא עבדה. אני יכולה להגדיר רק שלושה יישובים. אם אני מגדירה את היישוב שבו אני גרה, את היישוב שבו אני עובדת וביישוב שבו ילד אחד לומד אז ביישוב שבו הילד השני לומד אני לא יכולה לקבל התרעה. הממשק פחות נוח ואמול היא גם לא תפקדה".

דובר צה"ל מסר בתגובה: לאחרונה, התקבלו תלונות מאזרחים על כך שהופצו התרעות שגויות והתרעות שווא אשר בלבלו את המשתמשים, זאת עקב תקלות טכניות במערכות הפרטיות אשר אינן באחריות ובשליטת פיקוד העורף. נוסיף, שגם כאשר מערכות אלו מתפקדות באופן תקין ישנו עיכוב בזמן הפצת ההתרעה מעצם אופן החיבור.

לאור הסיבות והשיקולים הנ"ל, הוחלט בפיקוד העורף למנוע את אפשרות הגישה לקובץ ההתרעות המפורסם באתר. גורמים אשר מעוניינים לקבל גישה לקובץ ההתרעות לצרכים ייחודיים יפנו באופן פרטני להסדרת הנושא לענף ההתרעה בפיקוד העורף בכתובת המייל - madorhatra@gmail.com נדגיש כי לפיקוד העורף אפליקציה רשמית למתן התרעות בזמן אמת באופן ממוקד ואמין, ולכן מומלץ להשתמש באפליקציה זו כאמצעי התרעה נוסף. הודעה מפורטת יצאה לתקשורת בשבוע שעבר.