הכור המחקרי בטהראן
צילום: אי-פי

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית האיראני: התחלנו בהעשרת אורניום בכור המחקרי

סוכנות הידיעות האיראנית מדווחת שעלי אכבר סאלחי אמר שהחלו צעדים להעשרת דלק גרעיני ל-20%. מדובר בכור המחקרי בטהראן. לא ברור אם הוא התכוון לדבריו או שרצה להפעיל לחץ
יואב זהבי
13 בינואר 2019
23:12

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן אמר הערב (ראשון) כי טהראן החלה בהעשרת אורניום בכור המחקרי בטהראן, כך דווח בסוכנות הידיעות "טסנים". לפי הדיווח, עלי אכבר סאלחי אמר  כי "הרפובליקה האיסלאמית החלה 'בצעדים ראשונים' בדרך להעשרת דלק גרעיני לדרגה של 20%".

למרות זאת, לא ברור אם סאלחי התכוון לדבריו או שמא ניסה להראות לעולם כי אם איראן תניע מחדש את תוכנית הגרעין שלה, היא תוכל להעשיר אורניום ברמה גבוהה גם בכור הראשי בנתנז. בחודש יוני הודיעה איראן לאו"ם כי היא תגדיל את העשרת האורניום בהתאם למגבלות הסכם הגרעין.

בחודש שעבר דווח בעיתון הגרמני "וולט" כי איראן הגדילה באופן משמעותי את ניסויי הטילים הבליסטיים שלה לפי הדיווח, מדובר בניסויים גם בטילים שיכולים להגיע לשטחי מדינות האיחוד האירופי.

לפי בדיקת סוכנויות המודיעין, ב-2018 ביצע המשטר האיראני לפחות שבעה ניסויים בטילים לטווח בינוני, אשר יכולים להגיע לשטח מדינות דרום-מזרח אירופה. בנוסף, בוצעו עוד חמישה ניסויים נוספים בטילי שיוט וטילים לטווח קצר. ניסויים אלו אינם עולים בקנה אחד עם הסכם הגרעין של איראן עם מדינות המערב, והחלטת מועצת הביטחון 2231.