אמבולנס
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

הפרדה במד"א בין גברים לנשים - גם באמבולנסים

לכאן חדשות נודע כי בתחנות בירושלים ישנן משמרות שמוקצות לגברים בלבד, ומתנדבות אינן יכולות לעבוד בהן. מלבד זאת, אפשרויות השיבוץ של המתנדבות למשמרות נמוכות יותר מאלה של נערים וגברים: "זו אפלייה לא חוקית"
ורד פלמן
14 בינואר 2019
11:47
עודכן ב 12:13

מגן דוד אדום (מד"א) מנהיג משמרות נפרדות לגברים ולנשים, גם באמבולנסים – כך נחשף היום (שני) בתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב. לכאן חדשות נודע כי בתחנות בירושלים ישנן משמרות שמוקצות לגברים בלבד ומתנדבות אינן יכולות לעבוד בהן. מלבד זאת, אפשרויות השיבוץ של המתנדבות למשמרות נמוכות יותר מאלה של נערים וגברים.

בתחנת מד"א בעיר החרדית בית"ר עילית לא יכולות לעבוד מתנדבות נערות כלל למרות שהתחנה משרתת את כלל האזור, גם אם מדובר בתחנה הקרובה יותר למקום מגוריה של מתנדבת. במד"א אומרים כי כאשר מתארגנת קבוצה של גברים שרוצים לעשות משמרת יחד אז מאפשרים להם. יש לציין כי מספר האמבולנסים בכל משמרת מוגבל כך שלמתנדבות יש פחות אפשרויות להשתבץ למשמרות.

במד"א אף מציעים קורסים נפרדים לגברים ולנשים. כך למשל, בטפסים שמילאו נערים בבתי ספר תיכון, הם נשאלו אם יהיו מעוניינים בקורס בהפרדה מגדרית. אחת המתנדבות ציינה ב"סדר יום" כי לא ידעה על כך שהיא משובצת לקורס לנשים בלבד, ורק כאשר החל הקורס גילתה זאת. לטענתה, לא רק צעירות חילוניות מתלוננות על ההפרדה אלא גם דתיות.

אלינור דוידוב, מנהלת תחום המאבק בהדרת נשים בשדולת הנשים בישראל: "זו לא הפעם הראשונה שאנחנו מקבלות פניות לקו החם נגד הדרת נשים בנושא הדרת נשים במד"א. קורסים בהפרדה, משמרות לגברים בלבד, אמבולנסים לגברים בלבד, ועכשיו, הלהיט החדש - סניף שלם לגברים בלבד.

"גוף שממומן מכספי ציבור ונשען על עבודתם של מתנדבים ומתנדבות לא יכול להחליט על דעת עצמו על פעילות שתתקיים בהפרדה, ובטח שלא לגברים בלבד. הדרת נשים והפרדה מגדרית אינן חוקיות בישראל - מדובר באפלייה של נערות חילוניות ודתיות, צעירות הרוצות לתרום מזמנן ומרצן, ונאלצות לקבל תשובות שליליות אך ורק בגלל שהן נשים".

ממד"א נמסר בתגובה: "מד"א פועל בקרב כל המגזרים והאוכלוסיות המרכיבות את הפסיפס הישראלי ואנו מתחשבים בהשקפת עולמם של כלל העובדים והמתנדבים, ללא קשר למגזר אליו הם משתייכים. זאת, כחלק מהמאמץ של מגן דוד אדום להקנות ידע בעזרה ראשונה מצילת חיים.

"ככלל, הקורסים במד"א מעורבים ומשתתפים בהם נשים וגברים מכלל המגזרים. במידה ומתגבשת קבוצה שמבקשת קורס בהפרדה, וביכולותיו של הארגון להתאים את הקורס לצרכים, מתקיים קורס נפרד לנשים או לגברים על פי הדרישה. במשמרות בהן נדרש ואפשרי, שיבוץ הצוותים לאמבולנס נעשה תוך התחשבות בבקשותיהם של המתנדבים, זאת במקביל לאמבולנסים פעילים נוספים בתחנה אליהם משובצים כלל המתנדבים.

עם זאת, כמובן שמד"א פועל תמיד בהתאם לצרכים המבצעים ובשעת הצורך כולם משובצים לכלל האמבולנסים. אנו גאים על כך וכך נמשיך לעשות. מד"א אינו מחייב מעבר קורסים נפרדים ואינו מקיים כאלה. ובמידה ותהיה כוונה כזו, מד"א יפנה למשרד הבריאות".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "פנינו למד"א לקבל הבהרות ונמסר לנו שלא מדובר בקורס נפרד שנפתח והשאלה הייתה בכדי לדעת אם יש טעם לפתוח קורס (מעורב), ובכל מקרה הם הנחו להוריד את השאלות האלו מהשאלונים".

בעקבות השידור מסר הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית: "החשיפה של הדרת הנשים במד"א, תאגיד הפועל מכוח חוק, מוכיחה שהתופעה הפסולה של ההדרה אינה קוריוז או המצאה של ארגוני הנשים. מדובר בתופעה אמתית המסכנת את יכולתן של נשים ליהנות משוויון בשוק העבודה ובמרחב הציבורי. יש להבטיח באמצעות חקיקה ואכיפה ששילוב המגזר החרדי בשוק התעסוקה ייעשה מבלי לפגוע בזכויותיהן של נשים. כל מהלך אחר אינו ראוי וטוב שלא ייעשה. אנו מצפים שכל המפלגות המתחייבות לשיווין מגדרי תכנסנה עניין זה למצען ותעמודנה על חיזוק החקיקה הקיימת בנושא שיווין זכויות בעבודה".