צילום: פלאש 90

כוכבי נכנס לתפקיד הרמטכ"ל; איזנקוט: "קיבלנו החלטות במציאות לא פשוטה"

הרמטכ"ל היוצא ומחליפו השתתפו בטקס החילופים בקריה בתל אביב. נתניהו לאיזנקוט: "היו רעשי רקע ולחצים, אבל קיבלנו החלטות ענייניות"
כתבי כאן חדשות
15 בינואר 2019
14:31
עודכן ב 15:59

הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי והרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט, השתתפו אחר הצהריים (שלישי) בטקס החילופים בקריה בתל אביב. בדברי הפרידה שלו אחרי כ-40 שנים בשורות הצבא, אמר איזנקוט: "כשהגעתי לכאן הרגשתי מאוד מוכן לתפקיד הרמטכ"ל. לצדי מצאתי מטה כללי מצוין – קצינים מנוסים וביקורתיים מאוד, אבל יש פה משמעת פעולה ואחריות משותפת שמחפשת את טובת ביטחון המדינה".

איזנקוט התייחס גם לישראלים המוחזקים ברצועת עזה: "אנחנו לא צריכים תזכורת כדי להמשיך לעשות מאמצים להביא לקבורה את אורון שאול והדר גולדין, ולהחזיר את האזרחים". הוא אמר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהשתתף אף הוא בטקס: "אני מודה לך על דיונים וקבלת החלטות מיטביות במציאות לא פשוטה. מצאתי בכל ההחלטות שלך החלטות ממלכתיות, מקצועיות וענייניות שתרמו למדינה". על מחליפו אמר הרמטכ"ל היוצא: "אם הייתי צריך לצייר מסלול אולטימטיבי, אביב עשה את כל התפקידים שמכשירים לרמטכ"ל".


נתניהו אמר בטקס הפרידה: "לא שלא היו רעשי רקע ולחצים, אבל קיבלנו את ההחלטות הענייניות שמטרתן לשמר את הנס ולהבטיח את קיום וביטחון המדינה. אני רוצה להודות לך על כך". 

קודם לכן ביקרו השניים בהיכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל בירושלים. הם הניחו זר, הדליקו נר זיכרון והתייחדו עם זיכרון הנופלים. אחר כך יצאו לכותל המערבי, שם טמנו פתקים בין אבניו ונשאו תפילה לשלום חיילי צה"ל, לשלום השבויים, הנעדרים ולשלום המדינה. ברמז לשחרור הכותל על ידי חטיבת הצנחנים במלחמת ששת הימים אמר איזנקוט לכוכבי: "החזרנו את הצנחנים הביתה".

הרמטכ"ל הנכנס כוכבי אמר בטקס לקודמו בתפקיד, רב אלוף איזנקוט: "אני מתייצב בראש הצבא ובשם כל חייליו ומפקדיו מודה לך ומצדיע", והוסיף כי הוא מקבל עליו את התפקיד ביראת קודש ורואה בו זכות.
כוכבי אמר עוד כי צה"ל הוא צבא העם להגנת העם, המכבד את חייליו מכל חלקי העם, ארגון לוחם מקצועי וממלכתי. הוא נכון לכל משימה ופועל על פי חוק, החלטות ממשלת ישראל וברוח ערכי העם היהודי. "כמו כל חייל התחייבתי להקדיש את כל מאמצי להגנת המולדת. כעת כרמטכ"ל, אני נשבע מחדש".