המיצג Mcישו
צילום: מוזיאון חיפה

סערת "מק ישו": זילבר לרגב - "לא ניתן להתערב למרות התמיכה"

המשנה ליועמ"ש השיבה לשרת התרבות בעניין דרישתה להסיר את היצירה בטענה כי היא "מגחיכה" את הסמל הכי חשוב לנוצרים. "לא ניתן למנוע מימון בתחום התרבות מחמת תוכן היצירות", כתבה זילבר
נוב ראובני ואמוץ שפירא
15 בינואר 2019
17:12

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר השיבה היום (שלישי) לשרת התרבות מירי רגב בעניין דרישתה ממוזיאון חיפה להסיר את היצירה Mcישו בטענה כי היא "מגחיכה" את הסמל הכי חשוב לנוצרים. "לא ניתן למנוע מימון בתחום התרבות מחמת תוכן היצירות המוצגות במוסדות התרבות הנתמכים או להתערב בתכנים המוצגים במוסד תרבות בשל העובדה שהוא נתמך", כתבה זילבר לרגב. 

"הפחתת תמיכה בשל תוכן היצירות המוצגות אפשרית רק במסגרת ההסדר הקבוע בסעיף 3ב לחוק יסודות התקציב, ובהתאם למנגנון המפורט בו". זילבר הוסיפה כי "פניות מסוג זה למוסדות תרבות – המתייחסות לתוכן יצירות האומנות והיוצרות את הרושם המטעה כי התמיכה במוסדות הרלוונטיים עלולה להיפגע או הינה 'על תנאי' – נעדרות בסיס משפטי ויש להימנע מהן".

זילבר כתבה את הדברים בעקבות תלונה של האגודה לזכויות האזרח נגד שרת התרבות על מכתב ששלחה למנכ"ל מוזיאוני חיפה בנוגע ליצירה המדוברת במוזיאון חיפה. רגב טענה כי ההצגה מגחיכה את הסמל הדתי החשוב ביותר של הנוצרים בעולם והיא אינה יכולה לחסות תחת חופש הביטוי ואינה יכולה לשמש כיצירה במוסד תרבות הנתמך מכספי המדינה.

היצירה Mcישו של האמן הפיני יאני לינונן עוררה סערה במהלך סוף השבוע. שאדי חלול, יו״ר העמותה הארמית-נוצרית אמר בהתייחס ליצירה: ״כוהני הדת שהגיעו להסכמות עם מוזיאון חיפה הם חלק מהבעיה. הם עושים מסחרה עם הדת שלנו״. נסים טל, מנכ״ל המוזיאון: ״העבודה לא תרד מקיר המוזיאון״.

תגובת מוזיאון חיפה: "הפסל הושאל מגלריה מפינלנד במסגרת חוזה השאלה לתקופה מוגדרת המתיר את הצגת היצירה במוזיאון. המוזיאון מעולם לא קיבל פנייה מצד הגלריה בדרישה להסיר את המיצג. מוזיאון חיפה עובד בנחישות נגד נסיונות BDS על מנת שקהל שוחרי האמנות בישראל לא יפגע ויחשף לאמנות עכשווית".

תגובת האמן: ״העבודה מוצגת בתערוכה בניגוד לרצוני. כבר בספטמבר דרשתי להסיר אותה בגלל שהצטרפתי לתנועת החרם על ישראל. ישראל משתמשת באמנות ובתרבות כתעמולה לניקוי פשעי הכיבוש. על בסיס תשובת האוצרת הנחתי שהעבודה הוסרה. אתמול כשהבנתי שלא הוסרה פניתי שוב אל המוזיאון ולא קיבלתי תשובה״.

ביום שישי נפצעו שלושה שוטרים בראשם ונזקקו לטיפול רפואי במהלך הפגנה שהתקיימה מחוץ למוזיאון חיפה, על רקע הצגת היצירה - דמות הליצן של מק'דונלדס צלובה. מפגינים ניסו לפרוץ למוזיאון ונהדפו על ידי המשטרה, חלק מהמוחים יידו אבנים לעבר השוטרים, מפגין אחד נעצר ובמשטרה מסרו כי יהיו מעצרים נוספים.

האמן הנוצרי, יאני לינולן מפינלנד, הסביר כי הוא מבקר את האופן בו רונלד מק'דולנד הפך לסמל של תרבות פופולארית שמגיע לרמות סגידה דתית. "כל ניסיון לקשור את היצירה לגזענות אינו רלוונטי", אמר האמן. בין יצירותיו של לינולן גם פסל בדמותו רונלד מק'דונלד שיושב בסגנון בודהה.