חשוד בפרשת הטרור היהודי
צילום: פלאש 90

פרשת הטרור היהודי: ראייה מרכזית אחת תעמוד בלב האישום נגד הקטין

גורמי החקירה סבורים כי הראייה שברשותם מספיקה כדי לבסס את מעורבותו של החשוד במותה של הפלסטינית עאישה א-ראבי. מומחים שבדקו את הראייה קבעו שהיא חזקה מספיק. הוא יואשם ככל הנראה בהריגה, ולא ברצח
כרמל דנגור
15 בינואר 2019
20:38

אחרי הגשת הצהרת התובע נגד הקטין החשוד במעורבות בפרשת הטרור היהודי, היום (שלישי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי כתב האישום נגדו צפוי להתבסס על ראייה מרכזית אחת שבידי המשטרה. מבחינת גורמי החקירה, הראייה צפויה להספיק כדי לבסס את מעורבותו במות הפלסטינת עאישה א-ראבי סמוך לצומת תפוח באוקטובר האחרון.

הראייה המדוברת נבדקה במשך תקופה על ידי מומחים, שאישרו כי היא חזקה מספיק לקראת הצגתה בבית המשפט. מנגד, עורכי דינו של החשוד טענו שמדובר בראייה דלילה ולא חד-משמעית, וש"ניתן יהיה לתקוף אותה בבית המשפט".

כתב האישום צפוי להיות מוגש נגד הקטין ביום ראשון. ככל הנראה, הוא יואשם בהריגתה של א-ראבי – ולא בסעיף של רצח. לבקשת המשטרה, בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרו בחמישה ימים.

עורך הדין עדי קידר, שמייצג את החשוד מטעם ארגון חוננו: "אני מאמין בהכרותי את המערכת שהיד רועדת. הראיה היחידה שקושרת את הלקוח שלנו היא ראיה בעייתית, וספק אם כתב אישום כזה צריך להיות מוגש בנסיבות הללו. אני מקווה מאוד שאין שיקולים זרים שמלווים את המערכת המשפטית במקרה כל כך חמור".

עורך הדין אמיר ברכה, שמייצג גם כן את החשוד: "בהצהרת התובע לא פורט סעיף העבירה שפורט עד כה בבקשות המעצר. אי לכך אנחנו מבינים שהיד לא קלה על ההדק, ובסופו של דבר נגיע לכתב אישום יותר דליל משהיה בבקשות המעצר שהוגשו עד כה".

כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות, פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום הצהרת תובע נגד החשוד היחיד שנותר במעצר בחשד למעורבות ברצח עאישה אראבי - פרשת הטרור היהודי. לפי בקשת המשטרה האריך בית משפט השלום בראשון לציון את מעצרו בחמישה ימים. בימים הקרובים תגיש הפרקליטות נגד החשוד כתב אישום. אחד הנערים שנחקרו בפרשה אמר לכאן חדשות: "הרגשתי איומים, צעקו עליי וירקו לי בפרצוף. אני לא יודע איך הפלסטינית נהרגה, אף אחד לא הלך בשבת לזרוק אבן".

 

בסוף השבוע שעבר שוחררו ארבעה מחמשת הנערים שנעצרו בחשד למעורבות ברצח. בעניינו של החשוד אותו הוחלט להשאיר במעצר כתב השופט: "בעניינו של חשוד זה, עוצמת החשד היא גבוהה ביותר, העבירות המיוחסות לחשוד מקימות עילות מעצר מובהקות מסוג מסוכנות וחשש לשיבוש הליכי חקירה". 

כמו כן, קבע השופט בהחלטתו כי ניכר שהיחידה החוקרת בשילוב עם שירות הביטחון הכללי מבצעים חקירה יסודית, רצינית, מאומצת, תוך ניסיון להגיע לחקר האמת. "לעת הזאת מצאתי כי היחידה החוקרת ניצלה כראוי את פרק הזמן בו החשוד נתון במעצר", כתב השופט.

בשבוע שעבר פשטה המשטרה על ישיבת "פרי הארץ" ברחלים, שבה לומדים חמשת הנערים. בארגון "חוננו", המספק שירות משפטי לנערים, מסרו כי "הכוחות מחלקים במקום זימונים לחקירה לכל תלמידי הישיבה, וזאת לאחר שכבר כ-30 תלמידים תושאלו ונחקרו על המקרה".