היישוב היהודי בחברון
צילום: וויסאם חשלאמון, פלאש 90

דוח של המשטרה: הכוח הבינלאומי בחברון עוין לישראל

מסמך שחובר לבקשת ארדן חושף את פעילותו של הכוח הבינלאומי בחברון. בדוח נכתב כי אנשי הכוח מתנכלים לתושבים היהודים בחברון ומתעמתים עם צה"ל. ארדן: "אין להתפלא, שכוח המורכב משוטרים ממדינה אסלאמית עוינת כגון טורקיה מפריע לחיילי צה"ל ולמשטרה"
כרמל דנגור
17 בינואר 2019
09:42

מסמך שחובר לפני כחודשיים במטה מחוז ש"י במשטרה, חושף את פעילותו של טי"ף – כוח המשקיפים הבינלאומי, שפועל בחברון כ-22 שנים. כך פורסם הבוקר (חמישי) ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב. המסמך שנכתב לבקשת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, חובר לאחר שתי תקריות נגד ישראלים, בהן היו מעורבים אנשי הכוח בשנה האחרונה.

בתקרית אחת סטרו המשקיפים לילד ישראלי בן עשר ובתקרית אחרת ניקבו צמיגים של רכב ישראלי של תושבי חברון. "לחברי הכוח הבינלאומי שכר גבוה ונראה כי הם מנסים להצדיק את פעילותם ונוכחותם באזור באמצעות דוחות אותם הם ממלאים, שמייצרים תחושה שבפעילותם הם מונעים אלימות של יהודים כלפי פלסטינים", נכתב במסמך.

עוד נכתב כי "פלסטינים מנצלים את הארגון ואת שיוכו הפוליטי כדי להגיש תלונות שווא נגד כוחות צה"ל ומשטרה על פגיעה בזכויות אדם, תקיפה ואלימות". מהמסמך עלה גם כי חברי הכוח הבינלאומי מפריעים ומתעמתים עם החיילים במעברים במוקדים קבועים בנושא הבידוק של הפלסטינים בעיר.

מדי חצי שנה מחודש מנדט הפעולה של טי"ף. בעקבות מסקנות הדוח המשטרתי, שלח השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו ביקש ממנו שלא יחדש את ההסכמים עם המדינות המרכיבות את כוח המשקיפים, ימנע את המשך פעילותו ויביא להוצאתו מחברון.

השר ארדן: "אין להתפלא, שכוח המורכב משוטרים ממדינה אסלאמית עוינת כגון טורקיה, וממדינות בעלות סדר יום פרו-פלסטיני המממנות פעילות חרם, כגון שוודיה ונורווגיה, מפריע לחיילי צה"ל ולמשטרה, מייצר חיכוכים עם המתיישבים, משתף פעולה עם ארגונים קיצוניים ומקדם דה-לגיטימציה לישראל. נכון וראוי שממשלת ישראל תמנע את המשך פעילותו של כוח 'זמני' זה שפועל על מנת להזיק לישראל".

תגובת היישוב היהודי בחברון: "היום מלאו 22 שנה להכנסת כוח המשקיפים טי"ף לחברון, ככוח 'זמני', במסגרת הסכם חברון האומלל. את הטעות האיומה של הסכם חברון אי אפשר לתקן. המינימום הנדרש והאפשרי הוא להוציא לאלתר את כוח טי"ף מעיר האבות.

"זה אפשרי כי המנדט מסתיים עכשיו. אין שום הצדקה להאריך אותו ולהשאיר כאן כוח שעוסק בפרובוקציות, בתעמולה אנטישמית, ובפעילות אלימה. אנחנו מודים לשר ארדן ולמשטרת חברון על חיבור הדוח החשוב ומצטרפים לפניית השר לראש הממשלה להפסיק עכשיו ומיד את מנדט טי"ף".