נתניהו ומנדלבליט
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

לראשונה: נתניהו תוקף ישירות את היועמ"ש

ראש הממשלה פרסם פוסט בפייסבוק על רקע הריאיון שהעניק מנדלבליט לחדשות 12. לדברי נתניהו: הריאיון בעיתוי הזה הוא חסר תקדים בתולדות המשפט הישראלי. הוא תקף גם את המשטרה וכינה את ההתנהלות מולו - "תפירת תיקים"
מיכאל שמש
20 בינואר 2019
07:57

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הלילה (ראשון) את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על רקע הריאיון שהעניק לחדשות 12 בנוגע לתיקי נתניהו. בהודעה שפרסם ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו כתב נתניהו כי "הבחירה לשתף פעולה עם תכנית כזאת, בעיתוי כזה, היא חסרת תקדים בתולדות המשפט הישראלי ומעלה סימני שאלה קשים".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

נתניהו תקף גם את המשטרה ואמר כי "מתברר שבמשך שנה המשטרה לא חקרה עבירות שעשה, אלא חיפשה עבירות כאלה. קוראים לזה 'תפירת תיקים' – הדגיש". ראש הממשלה הוסיף כי יש לו דברים חמורים לומר על מה שנחשף אמש, ויאמר אותם כשיחזור מהביקור המדיני בצ׳אד.

בכתבה פורסמו ציטוטים אותם אמר מנדלבליט למקורביו. בין היתר אמר מנדלבליט כי "ברור לי שראש הממשלה רוצה שאבין שהוא ראש ממשלה מצוין ושאי אפשר בלעדיו, בעיקר בעניני ביטחון בקבינט. מבחינתי זה שקוף ולא עובד עלי. זה יהיה אסון קולוסאלי אם אתן לזה להשפיע עליי. השיקול היחיד שלי הוא אם יש או אין עבירה".


מנדלבליט הוסיף בדברים שאמר למקורביו: "ידעתי שברגע שהאסימון ייפול ויבינו שיש אפשרות לכתבי אישום, ההתקפות יעברו מהמשטרה והמפכ"ל ישירות אליי ולא יהיה מי שיגן עליי. דף המסרים מגיע ישירות מלמעלה, ראש הממשלה גורר את כל המדינה למטה, זה עצוב וזה יפגע בכולנו".

בריאיון בפנים גלויות אמר מנדלבליט: "אני צריך לעשות את העבודה שלי כמה שיותר מהר. אבל כמובן בלי להתפשר על היסודיות והמקצועיות. אני עושה את העבודה שלי ולא מתייחס לשום דבר אחר".

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אתמול כי בליכוד נערכים לקמפיין נגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה, בעקבות ההחלטה המסתמנת של היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו באשמת שוחד. החלטה שנחשפה בכאן חדשות.

בליכוד מאשימים את השמאל והתקשורת בלחץ על מנדלבליט והשיקו בסוף השבוע קמפיין נגד התקשורת ונגד כמה עיתונאים בכירים מתוך הבנה שכתב אישום כזה צפוי להיות מוגש. הקמפיין כולל סרטון ושלטי חוצות שבהם נראים פניהם של כמה עיתונאים בכירים ומעליהם הכותרת: "הם לא יחליטו".


בכיר בליכוד המעורב בפרטי הקמפיין אומר אתמול לכאן חדשות כי הקמפיין נועד למצב את דעת הקהל סביב המסר שבהיעדר מעורבות של כסף, תיקי נתניהו אינם תיקי שוחד. לדברי הגורם, הליכוד חזק ומנצח כרגע בפער גדול, אך החשש במפלגה הוא שכתב אישום יפגע בקמפיין. "המטרה היא לא לאבד כוח בהחלטת היועץ על כתב אישום. מתוך הנחה שיהיה כתב איושם לפני הבחירות״.

לפי הדיווח שפורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11, היועץ המשפטי לממשלה סיים בימים אלה לדון על תיק 4000, ונוטה לאמץ את המלצת הפרקליטות, לפיה ניתן להעמיד את ראש הממשלה בנימין נתניהו לדין על עבירות שוחד. בנוסף דווח כי בשבוע הבא או אחריו צפויים להתחיל הדיונים על תיק 2000. הדיונים בתיק זה נדחו כנראה לסוף בשל מורכבותם.