נטע ברזילי בצרפת
צילום: צילום מסך

תיעוד: מפגינים התפרצו להופעה של נטע ברזילי בקדם האירוויזיון בצרפת

נטע ברזילי הופיעה עם השיר TOY בתחרות שנערכה בצרפת. בתום הביצוע, עלו לבמה מפגינים עם שלטים וקראו לבטל האירוויזיון בישראל. הם הורדו מהבמה על ידי האבטחה במקום
שני נחשוני
20 בינואר 2019
09:17

כמה מפגינים פרצו אמש (שבת) לבמה במהלך קדם האירוויזיון הצרפתי לאחר שנטע ברזילי ביצעה את השיר TOY, שזכה באירוויזיון בשנה שעברה. הם הניפו שלטים וקראו לבטל את התחרות בישראל. המוחים הורדו מהבמה על ידי צוות האבטחה במקום. 

ברזילי, שזכייתה הביאה את האירוויזיון לישראל לראשונה מאז 1998, לא התרגשה מהמחאה ואמרה בתגובה: ״אני אחרי ערב כל כך מדהים, עם אנרגיות מדהימות ומחבקות מהקהל הצרפתי, חמישה אנשים שבאים להפיץ חושך ולא לדבר על מוסיקה ואהבה לא יפריעו לי בערב כזה". היא הודתה לקהל הצרפתי על החיבוק החם שהעניק לה במהלך הערב.

לאחר זכייתה של ברזילי נשמעו כמה מחאות וניסיונות למנוע את קיום האירוויזיון השנה בישראל. באחד המקרים פרסמו כ-140 אמנים, יוצרים ואנשי תרבות מארצות הברית, אירופה ואוסטרליה מכתב בעיתון הבריטי "הגרדיאן", ובו קראו להחרים את האירוויזיון "עד שפלסטינים יהנו מחופש, צדק ושוויון זכויות". לטענתם, "לא צריכים להיות 'עסקים כרגיל' עם המדינה השוללת את זכויותיהם הבסיסיות".

גם באיסלנד שקלו את האפשרות לבטל את השתתפותם באירוויזיון בעקבות לחץ ציבורי ועצומה, שעליה חתמו כמעט 30 אלף מאזרחי איסלנד, הקוראת שלא להגיע לאירוויזיון ב-2019 בתל אביב. בין החותמים על העצומה נמצאים גם כמה אמנים במדינה. עם זאת, אף לא מחאה אחת הצליחה למנוע את קיום האירוויזיון או גרמה למי מהמשתתפות לבטל את הגעתה לישראל.

תחרות האירוויזיון תתקיים השנה בתל אביב בין 14 ל-18 במאי 2019, ותהיה התחרות ה-64 במספר. בתחרות ישתתפו 42 מדינות, תחת הסיסמה "Dare To Dream".