ישראל עשויה להגיב לשיגור הטיל לחרמון

השיגור, שבוצע בעקבות התקיפה בסוריה שמיוחסת לישראל, הוא הראשון של טיל קרקע-קרקע מאז החלו התקיפות נגד ההתבססות האיראנית. למרות זאת, מוקדם לקבוע אם הוא מסמן שינוי מדיניות של צבא סוריה או משמרות המהפכה. בעבר הגיבה ישראל על שיגורים לשטחה
רועי שרון
20 בינואר 2019
20:14

האם המשוואה הרגישה בגבול הצפון נמצאת על סף שינוי? שעות אחרי שמערכת כיפת ברזל יירטה טיל קרקע-קרקע ששוגר לצפון רמת הגולן, עדיין לא ברור מי בדיוק הגורם שאחראי לשיגור ומהיכן יצא.  בהמשך, ייתכן שצפויה תגובה ישראלית לשיגור הטיל. מבט על מקרים דומים בעבר מעלה כי בפעם הקודמת ששוגרו רקטות לעבר ישראל, בחודש מאי בשנה שעברה, ישראל הגיבה בניסיון לשמר את הקו האדום ששרטטה. אז מדובר היה בכ-40 רקטות שנורו לצפון הארץ.


השתלשלות האירועים היום בצהריים הייתה חריגה - החל מתקיפה שיוחסה לישראל ובוצעה לאור יום באופן נדיר, ועד לירי של טיל קרקע-קרקע לעבר החרמון - באופן מתוכנן ולא כתוצאה מזליגה. אירוע כזה לא התרחש מאז החלה המערכה נגד התבססות איראן בסוריה והעברת נשק מדויק לחיזבאללה. אגב, כיפת ברזל מיועדת להתמודד עם רקטות קצרות טווח, והיירוט שביצעה הפעם לטיל קרקע-קרקע מעיד על שדרוג במערכת.ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהה בצ'אד בזמן האירועים בצפון - והגיב אליהם משם. "יש לנו מדיניות קבועה והיא לא משתנה כשאני בארץ או כשאני בצ'אד", אמר נתניהו כשהתבקש להתייחס לדיווחים על התקיפה בנמל התעופה של דמשק. לפני העלייה למטוס אמר ראש הממשלה לכתבים המלווים אותו: "יש לנו מדיניות קבועה לפגוע בהתבססות האיראנית בסוריה, ולפגוע בכל מי שמנסה לפגוע בנו. המדיניות הזאת לא משתנה כשאני בארץ, וגם לא כשאני בביקור היסטורי בצ'אד. היא קבועה".

בהודעה שפרסם מוקדם יותר, טען משרד ההגנה הרוסי כי חיל האוויר הישראלי תקף היום בנמל התעופה בדמשק, ושבעה טילים יורטו על ידי מערך הנ"מ הסורי. לפי הודעת הרוסים, שצוטטה ברשת אל-מיאדין, התקיפה בסוריה בוצעה על ידי ארבעה מטוסי F-16 ישראליים מכיוון הים התיכון, אך לא נגרם נזק.