הקסדה של הקצין שנפצע

הערכה: צלף של הגי'האד הוא שירה לעבר קצין צה"ל בהנחיה איראנית

גורם צבאי ציין שייתכן שהפרת הסדר הייתה "פעולת משיכה" למקום שבו צלף ירה בקצין צנחנים ופצע אותו קל. הרמטכ"ל אביב כוכבי קיים הערכת מצב עם ראש אמ"ן, אלוף פיקוד הדרום, ראש אגף המבצעים ומתאם פעולות צה"ל בשטחים
רועי שרון וגל ברגר
22 בינואר 2019
20:26

מקורות ברצועת עזה מעריכים כי מי שעומד מאחורי הירי לעבר קצין צנחנים הוא צלף של הג'יהאד האסלאמי, שפעל בהנחיית איראן. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. עוד פורסם כי גורם צבאי ציין שייתכן שהפרת הסדר, במהלכה היה יידוי אבנים לעבר כוחות צה"ל, הייתה "פעולת משיכה" למקום שבו צלף ירה בקצין.


הרמטכ"ל אביב כוכבי קיים הערכת מצב עם ראש אמ"ן, אלוף פיקוד הדרום, ראש אגף המבצעים ומתאם פעולות צה"ל בשטחים. ההחלטה שאמורה להתקבל - אם התגובה מספיקה או שצריך להתייחס לאירוע כאילו הקצין נהרג. 

על פי דיווח לא רשמי ברצועה, נציגי הזרועות הצבאיות של ארגוני הטרור הפלסטיניים אמורים להתכנס הלילה כדי לדון באפשרויות התגובה לאחר שבתקיפת צה"ל נהרג אחר הצהריים מחבל של חמאס. בתקיפה של צה"ל נפצעו ארבעה מחבלים נוספים.

בעקבות האירועים האלימים בגבול גורם מדיני הודיע היום שראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שלא לאפשר את העברת הכסף הקטרי לרצועה. הגורם ציין כי ההחלטה באה בעצה אחת עם גופי הביטחון. צה"ל פרס מחסומים בעוטף מחשש לירי מהרצועה.


גורמים בינלאומיים לוחצים על השליח הקטרי אל-עמאדי להמשיך ולהעביר את הכספים לטובת תשלום סולר ומשכורות ברצועה גם לאחר חודש אפריל, אז יסתיימו ששת החודשים שהוקצבו למימון הקטרי. קטר מעבירה מאז נובמבר 25 מיליון דולר בחודש לרצועה – עשרה מיליון עבור רכישת סולר לתחנת הכוח בעזה, ו-15 מיליון עבור תשלום משכורות וקצבאות בעזה. 

בעקבות הפגיעה בקצין, ירה טנק של צה"ל אל עמדה של חמאס. באירוע אלים נוסף, שהתרחש מוקדם יותר, נורתה אש אל כח צה"ל שהיה בפעילות שגרתית סמוך לגדר המערכת. לא היו נפגעים בקרב החיילים. גם בתגובה לאירוע הזה, ירה טנק של צה"ל אל עמדת חמאס בצפון הרצועה.