משרד המשפטים שוקל לפרק את עמותת תיאטרון "אל-מידאן"

רשם העמותות החליט לבחון אם יש מקום לפרק את עמותת התיאטרון החיפאי, בעקבות בדיקה שהעלתה שהיא כלל אינה פעילה. בעמותה התעלמו מבקשות להעביר פירוט על פעילותה
אמוץ שפירא
23 בינואר 2019
12:20

רשם העמותות במשרד המשפטים החליט לשקול את פירוקה של עמותת תיאטרון "אל-מידאן" בחיפה, בעקבות בדיקה שמצאה ליקויים בפעילותה. היום (רביעי) פורסם בתוכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז בכאן רשת ב כי ממצאי הבדיקה הצביעו על כך שהעמותה לא פועלת לקידום מטרותיה, ולמעשה היא אינה פעילה כלל.

בעקבות הממצאים, במשרדו של רשם העמותות הוחלט שלא להעניק לאל-מידאן אישור ניהול תקין לשנת 2019. בנוסף, נקבע כי התיק הנוגע לעמותה יועבר ליחידת אכיפה ובקרה במשרד הרשם, כדי לשקול הגשת בקשה לפירוקה.

ממסמך ההחלטה עולה כי אל-מידאן התעלמה מבקשות הרשם להעביר לו פירוט של פעילותה. אותו פירוט כולל את רשימת ההצגות וההופעות שהועלו בתיאטרון, תוכנן, הגורם שהפיק אותן ואם התקבל להן אישור מעיריית חיפה.

בנוסף, עמותת התיאטרון נשאלה גם אם השכירה אולמות במבנה לגופים פוליטיים. בנוגע לגירעון שלה, ציין הרשם כי לא ניתן לקבל את תוכנית העמותה, משום שזו לא תביא אותה לצמצום הגירעון ולמצב כלכלי יציב.

יוסי צור ומאיר אינדור, מראשי ארגון נפגעי הטרור אלמגור, הביעו שביעות רצון מהצעד של רשם העמותות ומסרו כי "באלמגור רואים במסקנות הרשם אישור לכל התלונות אשר הוגשו נגד התיאטרון בשנים האחרונות - הן לגבי תוכן ההצגות שהועלו, הן לגבי האירועים שנעשו בתיאטרון והן לגבי הפגנות ושיתוף מפלגות פוליטיות בפעילות התיאטרון.

"... לאורך כל השנים בארגון אלמגור טענו כי התיאטרון מטעה את הרשויות ומעביר נתונים שאינם נכונים במקרה הטוב, ושקרים בוטים במקרה הרע, לגבי הצגות ואירועים. עתה, משהוכח הנושא, דורשים באלמגור לסגור את העמותה ולפרקה לחלוטין. אנו מקווים שיהיה בכך כדי להזהיר מוסדות נוספים אשר פועלים נגד ישראל, ומסיתים ומעלים תכנים פוגעניים במיוחד כלפי ציבור המשפחות השכולות, שרואות את רוצחי יקיריהן הופכים לגיבורי תרבות בחסות מוסדות כאילו תרבותיים המקבלים כספי מדינה ופועלים נגדה באותו הזמן".

התיאטרון בחיפה, שמשרת בעיקר את הציבור הערבי, עמד בשנה שעברה במרכז סערה בעקבות ההצגה "הזמן המקביל", המבוססת על סיפורו של מחבל שהיה מעורב ברצח החייל משה תמם ב-1984. לפני כשנה פורסם בכאן רשת ב שמשרד התרבות החליט לבטל את התמיכה בתיאטרון ל-2016 בגלל התנהלות בלתי תקינה, וגם דחה בקשת תמיכה של המוסד ל-2017.

על פי המסמך שהוגש אז לבג"ץ, ועדת התמיכות במשרד התרבות קבעה שהתיאטרון לא עמד בתנאי הסף לקבלת התמיכות. כך, למשל, בשנת 2016 הוא קיים חמש הרצות של הצגות או הפקות - בעוד שהיה עליו לקיים לפחות 100 כאלה כדי לקבל את התמיכה.