ג'מאל ח'אשוקג'י

רצח העיתונאי הסעודי: "סוכנים חשאיים עוקבים אחרינו"

מנהל "סיטיזן לאב", שטענה לאחר רצח ח'אשוקג'י כי תוכנה של חברת NSO הישראלית שימשה למעקב אחריו, סיפר כי גברים שהתחזו למשקיעים נפגשו עם חברים בקבוצת החוקרים וניסו לדלות מהם פרטים על חשיפת התוכנה. נמסר כי לא ידוע בעבור מי פעלו הסוכנים. החברה הכחישה כל קשר לפעולות
מערכת כאן חדשות
26 בינואר 2019
09:51

קבוצת החוקרים "סיטיזן לאב" מאוניברסיטת טורונטו טוענת כי סוכנים חשאיים עוקבים אחר אנשיה. זאת, בעקבות טענתה לאחר רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י כי תוכנה שפיתחה חברה ישראלית שימשה למעקב אחריו. מנהל הקבוצה, רון דייברט, אמר לסוכנות הידיעות AP כי פעמיים בחודשיים האחרונים נפגשו במלונות פאר גברים שהתחזו למשקיעים בעלי מודעות חברתית עם חברים בקבוצה, וניסו לדלות מהם פרטים על חשיפת תוכנת המעקב של החברה הישראלית NSO ועל חייהם האישיים.

דייברט טוען כי בשתי הפעמים הקליטו הסוכנים את הפגישות, שנמשכו שעות. הוא הגדיר את ההתחזות "שפל חדש", וגינה את מה שהגדיר "מתקפה על החופש האקדמי". נמסר כי לא ידוע בעבור מי פעלו הסוכנים, אך דרך הפעולה שלהם מזכירה שיטות שנוקטים חוקרים פרטיים המתחזים לאחרים, ואוספים מידע או חומר מביך נגד מי שמבקרים דמויות מפתח במערכות השלטון או בעסקים.

חברת NSO דחתה בתגובה כל קשר לפעולות סמויות נגד אנשי "סיטיזן לאב", ישירות או בעקיפין, ומכחישה ששכרה או ביקשה מאחרים לשכור בלשים פרטיים שיעקבו אחר הקבוצה מקנדה.

בתחילת החודש נפתח משפטם של 11 חשודים ברצח העיתונאי לפני כשלושה חודשים באיסטנבול. התובע הכללי הסעודי מסר כי הוא דורש להטיל עונש מוות על חמישה מהמעורבים בפרשה. במהלך הדיון הראשון במשפט, משרד התובע הכללי מתח ביקורת על התנהלות הרשויות בטורקיה, שבשטחה בוצע הרצח שעורר הדים רבים בעולם. "עד לרגע הזה הם לא מסרו לנו תשובות לשאלות בנוגע לחקירה", האשים התובע.