יריב לוין, בני גנץ ושלי יחימוביץ'
צילום: הדס פרוש ונועם ריבקין פנטון, פלאש 90

דריכות לקראת נאום גנץ: "לא בטוח שגנרלים מביאים יותר מנדטים"

הרמטכ"ל לשעבר יפתח הערב את מערכת הבחירות שלו, כשברקע נמשכים המאמצים לחיבור בינו לבין משה יעלון. השר לוין: "הציפיות מהנאום מגוחכות, גנץ שייך לשמאל". יו"ר האופוזיציה יחימוביץ': "מצפה לשמוע ממנו אמירה מוסרית נחרצת נגד ראש הממשלה"
הבוקר הזה
29 בינואר 2019
07:57

המערכת הפוליטית נערכת לנאומו הצפוי הערב (שלישי) של הרמטכ"ל לשעבר ויו"ר חוסן לישראל, בני גנץ. גנץ ישיק בתל אביב את מערכת הבחירות שלו, ואחרי ששמר על ערפל, הוא צפוי להציג את עמדותיו בכמה וכמה תחומים.

הנואם הנוסף והיחיד לפני גנץ צפוי להיות ראש עיריית ירוחם, מיכאל ביטון, שאמור להיות בכיר ברשימת חוסן לישראל לכנסת. נאומו של גנץ צפוי להימשך 15-12 דקות, ולהכיל תשובות לשלל הנושאים שעל סדר היום במערכת הבחירות. מי שסייע לכתוב את הנאום הוא מקורבו של גנץ חילי טרופר, שמועמד ברשימתו לכנסת.

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', התייחסה היום לנאום של גנץ. "אני ממש לא משוכנעת שקיומם של גנרלים בהכרח מביא יותר מנדטים. הניסיון מלמד שהשדה הצבאי לא תמיד מוליד את הפוליטיקאים הכי טובים", אמרה יחימוביץ' בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא עם יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ'

היא אמרה כי גנץ "אדם ראוי, ואין ספק שאנחנו מתמודדים על מאגר קולות דומה. אני סקרנית לשמוע מה עמדותיו – החברתיות, הכלכליות, המדיניות והביטחוניות. בעיקר, הייתי מצפה גם כאזרחית מהשורה לשמוע ממנו אמירה מוסרית מאוד נחרצת וגינוי מאוד משמעותי של ראש הממשלה, על כך שהוא מכפיש ומסית נגד מוסדות שלטון החוק בעודו שקוע עד צוואר בפלילים".

השר מהליכוד יריב לוין קבע בתוכנית כי הציפיות מנאומו של גנץ "מגוחכות", לדבריו. "איש ציבור נמדד בכך שיש לו עמדות ברורות", אמר לוין. "בשנים שחלפו מאז שחרורו, גנץ נמנע באופן שיטתי מלהביע את עמדותיו ולהשתתף במאבק ציבורי כלשהו. יש פה ניסיון פתטי לחשוב שהציבור מטומטם".

האזינו לריאיון המלא עם השר יריב לוין

לוין הוסיף: "גנץ שייך למחנה השמאל. אין צורך לצפות למשהו יוצא דופן. גם רמטכ"ל לשעבר הוא אדם חסר ניסיון בכל מה שקשור לתחום המדיני. יש מידה רבה של יוהרה כשחושבים שאפשר להיכנס למערכת הפוליטית מבלי להיות חבר כנסת אפילו יום אחד". על יעלון אמר השר: "הוא לא בימין. העזיבה שלו את הממשלה הוכיחה מעבר לכל ספק שמה שקובע אצלו הוא איזה תפקיד הוא מקבל".

בינתיים, נמשכים המאמצים לחיבור בינו לבין רמטכ"ל לשעבר נוסף, משה יעלון, אך גורמים המעורבים במשא ומתן העריכו כי הסיכוי להבשלת המהלך נמוך מאוד. הגורמים  אמרו הבוקר כי יו"ר תל"ם לא מסתפק בשלושה מקומות בעשירייה הראשונה של רשימה מאוחדת עתידית. לדבריהם, הוא מעוניין ביותר מכך – רשימה שתורכב בשיטת "ריצ'רץ'". אנשיו של גנץ זעמו על הדרישות של יעלון, ואמרו אתמול כי הן "הזויות, והקשר בינן לבין המציאות מקרי בהחלט".