דוד בר קפרא, שנרצח על ידי פלסטינים בשפלה ב-2015, יוכר כנפגע פעולת איבה

אחרי שבקשת המשפחה נדחתה פעמיים, במשרד הביטחון הפכו את ההחלטה והכירו ברצח כפעולת איבה. הסיבה: "ממצאים חדשים, שלפיהם הנאשמים נקטו אלימות חריגה ואכזרית"
משה שטיינמץ ומורן שכניק
29 בינואר 2019
12:28

משרד הביטחון החליט היום (שלישי) להכיר בדוד בר קפרא, שנרצח ב-2015 על ידי פלסטינים בשוד אלים במושב פדיה שבשפלה - כנפגע פעולת איבה. בעבר נדחתה פעמיים הבקשה של משפחתו של בר קפרא להכרה כזו.

בהודעת המשרד על ההחלטה נמסר כי "לאור ממצאים חדשים שהובאו בפני הרשות המאשרת, העולים מהכרעות הדין של המורשעים בשוד וברצח, שלפיהם הנאשמים נקטו באלימות חריגה ואכזרית כלפי המנוח, החליטה הרשות המאשרת להפוך את החלטתה ולקבוע כי יש יסוד סביר להכיר בבר קפרא כנפגע פעולות איבה".

הסגן הבכיר ליועץ המשפטי למערכת הביטחון, עורך הדין ידידיה (דידי) אורון, נימק את ההחלטה להכיר בבר קפרא כנפגע פעולת איבה: "משהובאו בפני הכרעות הדין של הנאשמים, מהן עולה בבירור, בשתי הערכאות, כי הנאשמים נקטו באלימות חריגה ואכזרית כלפי המנוח ועוד בשלב בו שכב על הקרקע חסר אונים ונטול יכולת להתגונן - אלימות שאין בה צורך על מנת להשלים את השוד, שכן המנוח כבר לא היה יכול להתנגד... הרי שיש יסוד סביר להנחה כי אלימות מיותרת ואכזרית זו מקורה, גם אם בתת-המודע, במטרה של פגיעה במנוח בשל השתייכותו למוצא היהודי וזאת על רקע הסכסוך היהודי-ערבי".

בספטמבר האחרון גזר בית המשפט המחוזי של מחוז מרכז מאסר עולם על הפלסטיני מוג'אהד דאר עאצי, שהורשע ברצח של בר קפרא. זאת, יותר מחודש אחרי ש-18 שנות מאסר נגזרו על בן דודו, עלאא עאסי, שהורשע בהריגתו של החקלאי.

מאז, ניהלו במשפחה מאבק להכרה במעשה כרצח ממניע לאומני. בתו של בר קפרא, טליה, אמרה בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' בעקבות גזר הדין: "אנחנו נילחם עד שיכירו ברצח כרצח לאומני. אנחנו לא שוכחים את המחבל השני, שהואשם רק בהריגה. לרוצחים של אבא היה מה לגנוב, ועדיין הם לא לקחו דבר, גם לאחר שהכניעו אותו. זה היה רצח אכזרי".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב עם בתו של דוד בר קפרא