פרופ' אהרון צ'חנובר
צילום: אי-פי

פרופ' צ'חנובר נגד בנט: "אנחנו לא קרטל, המדינה חייבת את קיומה להשכלה הגבוהה"

חתן פרס הנובל לכימיה ציין כי אמירתו של בנט כי שבר את קרטל האוניברסיטאות - "חריגה". פרופ' צ'חנובר אמר כי הוא מתנגד לחרם על ישראל: "חרם הוא לא כלי, בוודאי לא במדע"
יומן השבוע
02 בפברואר 2019
10:06

פרופסור אהרון צ'חנובר, זוכה פרס נובל לכימיה והמדען הישראלי הראשון שזכה בפרס, מתח הבוקר (שבת) ביקורת על התערבות הממשלה בהשכלה הגבוהה ועל האמירה של שר החינוך נפתלי בנט – "שברנו את קרטל האוניברסיטאות". "המדינה חייבת את קיומה להשכלה הגבוהה", אמר צ'חנובר בריאיון לרון נשיאל בתכנית "יומן השבוע" בכאן רשת ב. 

האזינו לריאיון המלא עם חתן פרס נובל לכימיה פרופ' אהרון צ'חנובר

הוא הדגיש כי זו "אמירה חריגה" וכי המילה קרטל שייכת לעולם המאפיה והאוניברסיטה איננה כזו. לדברי פרופסור צ'חנובר, השיח בארץ הפך לקיצוני ורצוי למתן אותו ולהפוך אותו למכובד. חתן פרס הנובל, שיושב במועצה של "הקרן החדשה לישראל", ארגון שתוייג לאחרונה כאנטי-ישראלי, התייחס לתנועות שקוראות להכריז חרם על ישראל ואמר כי הוא מתנגד לחרמות באופן קיצוני. "חרם הוא לא כלי, בוודאי לא במדע", אמר צ'חנובר.

"אני תמיד אומר לאנשים שמדברים על מדינת ישראל – ראו, כתוצאה מהמחקר שלנו פותחו תרופות שעוזרות למיליונים בכל העולם, כולל באיראן, כולל במדינות שמכריזות השכם וערב שהן רוצות למחוק אותנו. התרופות לא מסומנות כתרופות שמיועדות לעם זה או אחר. המדע והטכנולוגיה הם שפה של שלום שנועדה לשפר את חיי האנוש באשר הם", אמר פרופסור צ'חנובר בריאיון.

הוא התייחס גם להחלטה של שר המדע אופיר אקוניס שלא למנות את פרופסור יעל אמיתי לנגידה בקרן גרמניה-ישראל לפיתוח מדעי, בגלל שחתמה על עצומה שקוראת לסרבנות. "אני חושב שיש להפריד בין מדע לפוליטיקה לחלוטין", הדגיש פרופסור צ'חנובר.