עתירה לבג"ץ נגד מנדלבליט: לא לפרסם החלטה בתיקי נתניהו לפני הבחירות

בעתירה, שהגיש עו"ד יוסי פוקס, נטען כי הודעה על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע פוגעת בזכות הציבור לדעת: "איך ייתכן שדיונים שתוכננו להיפרס על חודשים נגמרו תוך חודש בלבד?"
אמוץ שפירא
03 בפברואר 2019
12:00

עתירה הוגשה היום (ראשון) לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה להורות לו שלא לפרסם לפני הבחירות את ההחלטה אם להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בכפוף לשימוע. בעתירה, שעליה פורסם בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, נטען בין השאר כי פרסום שכזה פוגע בזכות הציבור לדעת ומציג בפניו תמונה חלקית בלבד.

את העתירה הגיש עורך הדין יוסי פוקס, שמשרדו ברמת גן כעותר ציבורי בשם ציבור הבוחרים. נטען בה כי פרסום החלטת היועץ על כך שהוא שוקל להעמיד לדין את בנימין נתניהו בכפוף לשימוע, ערב בחירות, פוגעת בזכות הציבור לדעת משום שהתמונה חלקית בלבד ויכולה להשתנות בעקבות השימוע.


בנוסף, העותר טוען כי מנדלבליט רשאי לפרסם לציבור החלטות סופיות בלבד. לדבריו, לא קיימת בחוק החלטה מנהלית המוגדרת כהחלטה עקרונית על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע, וגם לא מוכרת בפסיקה החלטה שכזו.

עו"ד פוקס דחה בעתירה את הטענה של היועץ המשפטי, שלפיה יש תקדים לפרסום החלטה על כתב אישום בכפוף לשימוע לפני בחירות. מדובר במקרה של השר צחי הנגבי, אף שהשימוע בעניינו נערך רק לאחר הבחירות. לפי פוקס, הדבר לא מוכיח שהיועץ דאז נהג כדין.


בנוסף, הוא ציין כי לא הוסבר למה היועץ נהג באופן שונה בעניינו של השר אריה דרעי, שסיכומי החקירה של המשטרה בעניינו נמסרו לפרקליטות כבר לפני יותר משלושה חודשים – אך היועץ לא מצא לנכון למסור לציבור החלטה בעניינו. בכך, לפי עו"ד פוקס, נפגעת הטענה של מנדלבליט על עיקרון השוויון בפני החוק.

בעתירה נטען כי יש לדחות את הטענה של היועץ המשפטי, שלפי תהליך בחינת תיקי נתניהו לא הואץ בגלל הקדמת הבחירות לאפריל הקרוב. פוקס תהה בעתירה איך ייתכן שהדיונים אצל היועץ בשלושת התיקים, שכוללים אלפי מסמכים ותוכננו להיפרס על פני חודשים – הסתיימו בחודש בלבד מבלי שהואצו.