מיפוי בית החשוד ברצח, הלילה
דובר צה"ל

רצח אורי אנסבכר: צה"ל מיפה את בית החשוד

כוחות הביטחון מתכוננים לאפשרות הריסת הבית שממנו יצא ערפאת ארפאעיה, תושב חברון בן 29 ששהה בישראל באופן בלתי חוקי. דודתה של אנסבכר: "היא דיברה איתי על התוכניות שלה לעתיד, עכשיו הכול נקטע. לא רוצים לשמוע תיאורים מזירת הרצח"
מערכת כאן חדשות
10 בפברואר 2019
07:22
עודכן ב 09:40

לקראת הריסת בית החשוד ברצח? במהלך הלילה (ראשון) פעלו כוחות צה״ל בעיר חברון, שממנה יצא החשוד ברצח אורי אנסבכר. במהלך הפעילות מיפו הכוחות את בית החשוד, לצורך בחינת אפשרות הריסתו.


משפחתה של אנסבכר עודכנה כבר אמש על מעצרו של החשוד במעשה - ערפאת ארפאעיה, תושב חברון בן 29, ששהה בישראל באופן בלתי חוקי. לפי מקורות פלסטיניים, הוא הגיע מחמולה בחברון שמזוהה עם חמאס. עם זאת, כוחות הביטחון סבורים שהוא פעל לבדו. הוא משתף פעולה עד כה בחקירתו.

קודם לכן פורסם כי ארפאעיה שהה בישראל באופן בלתי חוקי. מחקירת השב"כ עולה כי ביום חמישי בבוקר ארפאעיה יצא מביתו בחברון כשברשותו סכין, ועשה את דרכו לכפר בית ג'אלה. הוא צעד לכיוון היער, שם הבחין באורי, תקף אותה ורצח אותה.

משב"כ נמסר כי חקירת החשוד, שנעצר  באזור רמאללה, נמצאת בעיצומה, ובמסגרתה נחקר גם המניע לרצח. עוד נודע כי ארפאעיה שהה בישראל שלא כחוק וכי הורשע בעברו בעבירות ביטחוניות קלות. 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר הבוקר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי "אין לי ספקות לגבי המניע הלאומני של הרצח". הוא הוסיף כי "המקרה הזה זעזע את כולנו, אנחנו צריכים לעשות הכל כדי להמשיך את הההרתעה המתבקשת נגד כל מי שמסית ברשות הפלסטינית. אני חושב שאחרי כל כך הרבה שנים שאנחנו סופגים טרור צריכים לדעת – זה פיגוע על רקע לאומני".

האזינו לריאיון עם השר ארדן בכאן רשת ב:

ארדן התייחס גם לגל השמועות שהתפשט אחרי הרצח באשר לנסיבות מציאת הגופה, ולהודעת המשטרה, שקראה לציבור לגלות אחריות ולא להפיץ שמועות בלתי מבוססות. "האירוע הזה היה קשה מספיק", אמר ארדן. "ציער אותי, קיבלתי הרבה פניות מאנשי ציבור שתהו על כל השמועות שהופצו, והייתי צריך להבהיר פעם אחר פעם שמהשטרה לא רצתה להסתיר דברים, אלא לא לפגוע בחקירה. כולנו חייבים להיות הרבה יותר אחראים וזהירים במה שאנחנו כותבים ברשתות החברתיות, כי זה מעמיק תחושות של אי אמון – המשטרה פתחה פה בצורה הכי מהירה ומקצועית. חבל על כל התחושות הקשות שזה יוצר".

עוד התייחס ארדן לדרישה להטיל עונש מוות למחבלים. "העמדה שלי הייתה קצת יותר מורכבת – האפשרות של להטיל עונש מוות נמצאת בחקיקה, צריכים לשמר אותה", אמר. "אם אנחנו מבינים שאין פה דרך לשקם את הרוצח והוא התעלל בקורבן שלו, למקרים הללו צריך להפעיל את עונש המוות".

אריק ברבינג, שהיה מפקד מרחב ירושלים-יהודה ושומרון בשב"כ, אמר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתכנית "קלמן ליברמן בכאן רשת ב', כי הוא מעריך ששב"כ יקבע בקרוב אם הרצח בוצע על רקע לאומני – או אחר. "אין ספק שהמפגע, או החשוד ברצח, הוא עם רקע שקשור לטרור", אמר. "ייתכן שיש קשר לטרור, ייתכן שיש פה עירוב של פשיעה, עבריינות פלילית וטרור. אני מקווה שהדברים גם יוכלו להתפרסם".

דודתה של אורי: "היו לה תכניות לעתיד, עכשיו הכול נקטע"

דודתה של אנסבכר, נעמה כהן, סיפרה היום על האבל בריאיון לקלמן ליברמן בכאן רשת ב. "זה בלתי ניתן לעיכול. אורי הייתה ילדה מדהימה, ילדה של אהבה. היא רק רצתה לבדוק, לחקור, לראות איפה אפשר לעשות טוב יותר בשביל אחרים".

האזינו לריאיון המלא עם נעמה כהן בכאן רשת ב

כהן סיפרה על המפגש האחרון שלה עם אחייניתה: "זה היה בשישי שעבר. דיברנו על מה היא תעשה בשנה הבאה. כל התכניות שלה, המחשבות. היא סיפרה על השירות הלאומי, על העבודה עם הנוער. היא נהנתה שם ונתנה את כל כולה. בכל נער היא ניסתה לראות את הנשמה שלו, למרות הקושי. היא נהנתה מכל רגע. היו לה תכניות אחרי השירות הלאומי, היא התלבטה וחשבה מחשבות. לצערי, הכל נקטע כרגע. התכניות כבר לא ייצאו לפועל".

על השמועות והתיאורים שהופצו סביב הרצח אמרה הדודה: "מהפעם הראשונה שזה פורסם וראינו מה קרה, התנתקנו לגמרי. לא רציתי לשמוע. זו זוועה. אנחנו רוצים להתעסק באבל. אני יודעת שיש הרבה שמועות ושהזירה קשה, אבל אנחנו לא רוצים לראות את זה. לא רוצה לדעת כרגע מעבר לזה".