תמר זנדברג - יו"ר מרצ
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"נבחרת מצטיינת": מרצ תצא לפריימריז הראשונים בתולדותיה

כ-21 אלף מתפקדים יצביעו אלקטרונית ב-131 מוקדים ברחבי הארץ. יו"ר מרצ זנדברג התייחסה לאפשרות של חיבורים: "אם המשמעות היא שמרצ תבליע את עצמה בתוך עוד מפלגת מרכז מגומגמת, אין צורך בתהליך הזה"
כתבי כאן חדשות
14 בפברואר 2019
09:19

מרצ תקיים היום (חמישי) בפעם הראשונה בתולדותיה בחירות מקדימות לקביעת רשימת המועמדים של המפלגה לכנסת. כ-21 אלף מתפקדים יצביעו אלקטרונית ב-131 מוקדים ברחבי הארץ. הקלפיות הגדולות ייפתחו בשעה 14:00 ורובן ייסגרו ב-22:00. תוצאות ההצבעה צפויות להתפרסם כשעה לאחר סגירת הקלפיות. כל מתפקד יבחר ארבעה מועמדים. 

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, ציינה כי המפלגה שולחת קדנציה אחרי קדנציה את חברי וחברות הכנסת המובילים בכל מדד. "מרצ באופן עקבי שולחת לכנסת נבחרת מצטיינת. כל המועמדות והמועמדים כל כך טובים שלא משנה באיזה סדר הם ייבחרו", אמרה זנדברג בריאיון לדב גיל-הר ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא עם יו"ר מרצ תמר זנדברג

זנדברג אמרה כי הייתה רוצה שהמפלגה תגדל, אך ציינה כי מרצ נשארה יציבה. יו"ר מרצ הדגישה כי לא תעשה חיבורים משום שלדבריה, במערכת הפוליטית יש המון מפלגות ימין ומרכז, אך רק מפלגת שמאל אחת - מרצ.

"אם תהיה מפלגת שמאל מובהקת ובולטת, צריך להרחיב את השמאל הזה, אבל אם המשמעות שמרצ תבליע את עצמה בתוך עוד מפלגת מרכז מגומגמת, אז אין צורך בתהליך הזה כי מפלגות מרכז יש הרבה. אם גם מרצ תתמרכז – זה יהיה דבר שגוי", אמרה זנדברג בריאיון.

אתמול התייחסה יו"ר מרצ לפריימריז: "מפלגת השמאל של ישראל תבחר את רשימת השמאל לכנסת. אנחנו גאים להציג רשימה של מועמדים מצוינים מכל רחבי הארץ. גברים ונשים, יהודים וערבים, אשכנזים ומזרחים כשהדבר המשותף לכולם הוא שכולם אנשי שמאל אקטיביסטים. אני קוראת לכל חברי מרצ לצאת להצביע ולעצב את השמאל הישראלי בכנסת הבאה. הבחירות האלו הן בחירות גורליות עבור עתיד המדינה והשמאל חשוב בהן מאי פעם. צאו להצביע".

יו"ר מרצ לשעבר, זהבה גלאון, קראה למתפקדי המפלגה להפסיק עם ההצבעות האסטרטגיות, ואמרה: "המצב לא אבוד. אם השמאלנים יפסיקו לפעול נגד האינטרסים של עצמם אז יהיה בסדר". עוד התייחסה גלאון להבדלים שבין העבודה ומרצ: "אנשים רוצים להיות חלק מהניצחון בהפלתו של נתניהו. אני אומרת להם - יש בעבודה חכים מצוינים אבל לא שמעתי אותם מדברים על זכויות אדם, בציבור הישראלי יש אנשים שעדיין אכפת להם מזה".


לעומת זאת, יוסי ביילין הביע תמיכה במערך משותף של העבודה ומרצ: "אני בעד מערך של עבודה ומרצ. המערך הזה, לפי דעתי, הוא חיוני, ואף הגיע בשיאו ב-69 ל-61 מנדטים. לדעתי ההפרדה היא הדבר המלאכותי."