ארכיון
פלאש 90

קושנר בכינוס הסגור בוורשה: "שמרו על ראש פתוח"

ההקלטות שמוכיחות - תכנית המאה של טראמפ איננה אגדה אורבנית: כך נשמע חתנו של נשיא ארה"ב ג'ארד קושנר בכינוס בוורשה, וכך התייחס אליו ראש הממשלה נתניהו
גילי כהן
17 בפברואר 2019
21:43

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר וחתנו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ - שחתום על יוזמת השלום של ארה"ב, לא מרבה לדבר. הערב (ראשון) נחשפו בחדשות הערב בכאן 11 הקלטות של קושנר מכינוס סגור בוורשה, שמאפשרות להבין קצת יותר מהי בדיוק התוכנית המדינית של ארצות הברית שתוצג מיד לאחר הבחירות בישראל.

קושנר אמר לנוכחים, עשרות שרי חוץ ממדינות העולם, כי ישראל והפלסטינים יצטרכו לנקוט בוויתורים במסגרת יוזמת השלום של טראמפ: "אנחנו בתקווה נמצא פתרונות יצירתיים – דרכים שבהן שני הצדדים (גם ישראל וגם הפלסטינים) יוכלו לצבור הרבה יותר ממה שהם נותנים". קושנר תמך במהלך הכינוס ביוזמת השלום הערבית שהוצגה בשנת 2002 – שכללה את הקמתה של מדינת פלסטין, שבירתה מזרח ירושלים. כך אמר: "דיברנו על יוזמת השלום הערבית, זה משהו שאני שומע עליו הרבה. אני חושב שזו הייתה יוזמה גדולה ב-2002 כשנעשתה – אבל היא לא ייצרה שלום. אז אם זו הייתה המסגרת של משהו שיושג – אז זה (השלום) היה מושג כבר לפני הרבה זמן".

קושנר הוסיף:  "כל מה שאנחנו צריכים לעשות זה להסתכל על איך אנחנו רוצים שהאזור ייראה בעוד עשר שנים. כרגע אנחנו מדברים כאן על כל הבעיות שהאזור מתמודד איתם, אבל אם אנחנו מתמקדים במה שאפשרי ומה שהכרחי כדי ליצור את ההזדמנויות האלה, לא רק לישראלים, לא רק לירדן, לא רק למצרים, לא רק לסעודיה – אלא לכל המדינות". את המילה פלסטינים קושנר לא הזכיר כלל.

מההקלטות שנחשפו ניתן גם להבין מה חושב ראש הממשלה בנימין נתניהו על ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט – האחראים על "תיק הסכסוך הישראלי פלסטיני": "אני רוצה לברך את ג'ארד קושנר וגרינבלט על כך שרצו לקחת את התיק (של הסכסוך הישראלי). אתה צריך להיות משוגע כדי לרצות לעשות את זה. אבל אם אתה משוגע מספיק – ואתם כאלו – אתם יכולים לעלות עם רעיונות שאולי אחרים לא חשבו עליהם".

נתניהו אמר בכינוס כי הוא מצפה לראות את פרטי התכנית שתוצג לאחר הבחירות בישראל, ועקץ את אבו מאזן על כך שהוא מסרב להיפגש עם צוות השלום של טראמפ: "היו לי יחסים מאוד טובים עם הממשל האמריקני הקודם, אולי לא טוב כמו הנוכחי (הקהל, בתגובה, קצת גיחך) אבל זה לא גרם לי לומר למר קרי: אני לא אדון בכך על זה, ואל תציג לי את זה, כי אתה מוטה לצד השני. זה לא חלף בראשי לומר זאת".

"למעשה", המשיך נתניהו, "אני הקדשתי הרבה הרבה שעות וימים ושבועות עם מר קרי, ואני הייתי מוכן לדון על התכנית שהוא שם עם הנשיא אובמה". נתניהו גם נשא מסר אופטימי וחיובי בנוגע ליוזמה: "אני חושב שאם אנחנו רוצים שיהיה לנו סיכוי לשלום, אם אנחנו רוצים לתת לשלום סיכוי, אם אני יכול להשאיל ביטוי, אז אנחנו צריכים להסתכל על מה ההצעה כוללת. וזה משהו שאני מתכוון לעשות, ואני מקווה שזה יהיה באותו תפקיד".