מנכ"ל הקרן החדשה: "לא פופולרים כי נגענו בנקודות הכי מאתגרות"

לרגל 40 שנים להיווסדה, מנכ"ל הקרן, מיקי גיצין, הגיע לאולפן קלמן וסגל והתעמת גם עם השאלות הקשות: "זכויות אדם נמדדות במקומות הכי קשים לחברה. גם לי יש קונפליקט כמנכ"ל הקרן וכאזרח. אתמוך בארגון עדאלה כל עוד אין שוויון לערבים"
קלמן וסגל
18 בפברואר 2019
22:44

כשהיא חוגגת 40 שנים להיווסדה, מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, מיקי גיצין, הגיע היום (שני) לריאיון אצל קלמן וסגל בכאן 11. גיצין נשאל, בין השאר, על הביקורת שנשמעת כלפי הקרן בשל המימון שהיא מעניקה לארגון עדאלה ואמר: "כל עוד אין שוויון אזרחי מלא לכל אזרחי ישראל, לעדאלה יש תפקיד ויש אחריות. אסכים ואתמוך בכל עתירה שלהם בנושא".

"במשך הרבה שנים הקרן לא הייתה פופולרית", אמר המנכ"ל. "כשתמכנו במצעד הגאווה הראשון בירושלים, כשהתעסקנו בהטרדות מיניות. לקחנו על עצמנו את המקומות הכי מאתגרים בחברה כתפיסת עולם. כשנוגעים בנקודות הכי מאתגרות, כמו הכיבוש בשטחים או שוויון לערביי ישראל – זה לא מקום נוח. גם לי בעצמי יש קונפליקט כמנכ"ל וכאזרח, אבל זכויות אדם נמדדות במקומת הכי קשים של החברה - ולא בקידום זכויות של גבר אשכנזי מצפון תל אביב".

גיצין הוסיף: "הקרן הייתה מעורבת בהקמה של כמעט כל ההתארגנויות האזרחיות בצד הליברלי של המפה. אין ארגון שפעל כל כך הרבה לקידום תפיסה יהודית-ליברלית בישראל". בנוגע לטענה שכספים מועברים מהקרן להגנה על מחבלים הוא תהה: "האם מחבל - יהודי או ערבי – אמו, אחותו ודודתו אחראיות למעשיו? בעיניי הוא צריך לשלם את מלוא המחיר ואפילו עשרה מחירים, אבל הן לא".