-

סקר כאן חדשות: 46% סבורים - אם נתניהו יועמד לדין, על כחול לבן להישאר מחוץ לממשלה

61% מהנשאלים בסקר השיבו כי החלטת היועמ"ש בתיקי נתניהו לא תשפיע על בחירתם. עוד עולה כי מתוך מצביעי המרכז-שמאל, 81% מתנגדים לכניסה לממשלה של נתניהו
יואב קרקובסקי
22 בפברואר 2019
21:00

יממה לאחר הצגת הרשימה החדשה – "כחול לבן", נאומי ארבעת מנהיגיה, ותשובתו התקיפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדקנו מה מצפה הציבור מהרשימה שרוצה להיות מפלגת שלטון בישראל. בסקר שפורסם הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11 עולה כי 46% מהציבור סבורים כי על הרשימה החדשה להישאר מחוץ לממשלת נתניהו אם ראש הממשלה יועמד לדין בכפוף לשימוע. 33% חושבים שצריך לשבת בממשלת נתניהו גם אם יוגש כתב אישום.

סקר כאן חדשות: גנץ ולפיד עוקפים את הליכוד

לקראת החלטת היועמ"ש: האיחוד במרכז מלחיץ את נתניהו - פרשנות

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

עוד עולה מסקר כאן חדשות של מכון דיירקט פולס, שבו נדמגו 584 אנשים עם טעות דגימה של 4%, כי מתוך מצביעי המרכז-שמאל, 81% מתנגדים לכניסה לממשלה של נתניהו - נתון משמעותי למפלגה ששואבת את מירב הקולות שלה מהמחנה הזה. נראה כי האיחודים והגשת הרשימות אתמול פתחו מחדש את מערכת הבחירות. 

האירוע הבא שעשוי להשפיע על הבחירות הוא החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בנושא החקירות של ראש הממשלה. 61% הצהירו כי החלטת מנדלבליט לא תשנה את הצבעתם בוודאות. רק 16% אמרו שישנו את ההצבעה שלהם. 19% אמרו כי לא החליטו, אך רובם מאמינים כי לא תהיה להחלטת היועץ המשפטי השפעה על בחירתם. 

אחרי האיחוד בין בני גנץ ליאיר לפיד, נבדקה שוב שאלת ההתאמה לראשות הממשלה, הפעם של גנץ, לפיד ונתניהו בנפרד. ראש הממשלה המכהן קיבל 49%, גנץ נשאר עם נתון דומה לנתון שהיה לו (42%) ואילו לפיד עומד על 5% מהקולות. בסקר שנערך אתמול קיבל נתניהו 45% בנושא הזה, מול 42% לרוטציה של גנץ ולפיד. 

נתוני השאלה הזאת מצביעים על כך שלפיד הוא המרוויח העיקרי של האיחוד עם גנץ. רק אחוזים בודדים מהציבור סבורים כי הוא מתאים להנהיג את המדינה. 

איחוד נוסף שנמצא בכותרות הוא האיחוד בין מפלגות הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית. האיחוד, חיבר בין מפלגות הציונות הדתית לבין תלמידיו של הרב כהנא ונעשה ביוזמת ראש הממשלה.  נתניהו אף שיריין ברשימת הליכוד לכנסת את אלי בן דהן במקום ריאלי כדי לוודא את הצלחתו. נדמה שנתניהו, המדבר בשנים האחרונות רק לקהל מצביעי הימין עשה החלטה נכונה, שכן 36% מהנסקרים הודו כי הם בעד החלטה זו.

הנתונים שפורסמו בסקר כאן חדשות אתמול הצביעו כי הליכוד לראשונה הוא אינו המפלגה הגדולה ביותר בבחירות 2019. מן הסקר עלה כי מפלגת כחול לבן של בני גנץ ויאיר לפיד מקבלת 35 מנדטים, בעוד הליכוד בראשות בנימין נתניהו מקבל 32 מנדטים (עלייה של שני מנדטים ביחס לסקר שנערך ביום ראשון).