מארוב - נציגת אוקראינה לאירוויזיון
UA:PBC

סוף שבוע עמוס בקדמים ברחבי אירופה: נבחרו הנציגים של גרמניה, הונגריה, דנמרק, ליטא ואוקראינה

חמשת הנציגים נבחרו בקדמים והציגו גם את השירים שיבצעו על במת האירוויזיון בתל אביב במאי הקרוב
כאן אירוויזיון
24 בפברואר 2019
08:20

סוף שבוע עמוס בגמרים באירופה חשף בפנינו 5 נציגים ו-5 שירים נוספים לאירוויזיון 2019 בתל אביב. כל הפרטים. 

האחי!ת מגרמניה
השיר האחרון של מדינות '5 הגדולות' נבחר ביום שישי לאחר שבריטניה, צרפת, ספרד ואיטליה כבר חשפו את השירים והמבצעים שלהן. כך, ישראל היא למעשה המדינה האחרונה המשוריינת לגמר שטרם חשפה את הביצוע לשיר שלה.

גרמניה בחרה בצמד "S!sters" שביצע את השיר "Sister". (זוכרים שאנחנו שלחנו את להקת ''שירו'' והשיר ''שירו שיר''?). הצמד הורכב במיוחד עבור התחרות וחברותיו הן קרלוטה טרומן ולאורה קסטל.

קרלוטה טרומן היא בוגרת מספר פסטיבלי ילדים בגרמניה ואוסטריה, והגיעה גם לגמר של ''דה וויס קידס'' גרמניה. בשנים האחרונות טרומן מנסה לקדם קריירת סולו ואף שימשה סולנית בלהקת המשטרה הלאומית.

השיר "Sister" נכתב במסגרת ''מחנה אימונים'' לכותבי שירים עבור הקדם הגרמני, ולאחר שנבחר לקדם הוצמדו לו שתי הזמרות. בין כותבי השיר "Sister" ניתן למצוא את לורל ברקר שכתבה גם את השיר הבריטי השנה לתחרות ותומס סטנגרד שכתב את השיר הזוכה לאירוויזיון 2013. השיר ממוקם בתחתית ההימורים השנה ולא צפוי לשחזר את ההישג של גרמניה בשנה שעברה (מקום הרביעי).

שתי ההשתתפויות הקודמות של גרמניה על אדמת ישראל נכנסו לפנתיאון האירוויזיון עם השירים ג'ינגיס חאן (ב-1979) ו-'המסע לירושלים (1999) שהושר בגרמנית טורקית וכלל גם שורה בעברית.

הונגריה - ''אבא הו אבא חבקני חזק ולעולם לא ניפרד'' 
בערב שבת נבחר השיר ההונגרי לאירוויזיון הקרוב, לאחר קדם שנמתח על פני מספר חודשים ורבעי גמר. יוצי פאפאי יעשה קאמבק אירוויזיוני על הבמה בתל אביב, לאחר שכבר ייצג את הונגריה לפני שנתיים עם השיר "Origo" וזכה במקום השמיני. השיר הקודם של פאפי דיבר על יחסיו הסבוכים עם אביו, וגם השיר הנוכחי " Az én apám" (ולא, זה לא ''אז אין ampm'', המשמעות בהונגרית היא ''אבא שלי'') מדבר על היחסים עם אביו. מדובר בשיר בסגנון אתני צועני (יוצי פאפאי עצמו שייך למיעוט הצועני של הונגריה).

פאפאי מוזמן להצטרף לקבוצת תמיכה ביחד עם הזמר האיטלקי מחמוד שגם מגיע השנה לאירוויזיון עם שיר על יחסיו הסבוכים עם אביו, ועם נציגי גרמניה והונגריה בשנה שעברה ששרו גם הם על יחסיהם עם אביהם. ממתי הפך האירוויזיון לפסיכולוג?  

ליטא - רץ עם האריות
מדינה נוספת שמתחה אינספור משדרים של רבעי גמר בחרה את נציגה לתל אביב. ליטא תשלח לאירוויזיון 2019 בתל אביב את יוריוס (Jurijus) שיבצע את השיר Running with lions.

מדובר בבלדת העצמה אישית בסגנון הדומה מאוד לשיר האסטוני שנבחר בשבוע שעבר. יוריוס כמעט נפסל השבוע לאחר שעלה חשש כי פרסם את השיר בשנה שעברה, דבר המפר את כללי התחרות. לאחר בדיקה מול ה-EBU התברר כי יוריוס רשאי להמשיך בתחרות.

עם מתן התוצאות עלה לבמה שגריר ישראל בליטא, אמיר מימון, בירך את הזמר הזוכה ואיחל לו לאכול בישראל הרבה שווארמה, טחינה וחומוס. יוריוס הזמר הזוכה קיבל גם פרס, שני שיקים על סך 5,000 יורו. 

ליטא זוכרת לטובה את האירוויזיון הקודם בישראל. המדינה הבלטית השתתפה לראשונה בשנת 1994 והגיעה למקום האחרון עם אפס נקודות. כעבור חמש שנים הליטאים חזרו לתחרות בירושלים, הגיעו למקום ה-20, קיבלו תיאבון, ומאז הם לא מפסיקים לנסות.

דנמרק - אהבה לנצח 
נתחיל בהודעה לפועלי הבמה של אירוויזיון 2019 בתל אביב - ייתכן ובתחרות הקרובה תיאלצו לנייד לבמה כיסא בגובה שתי קומות.

הזמרת לאונורה שבחרה לשיר חצי מהשיר בצרפתית הציגה בקדם של דנמרק תפאורה יוצאת דופן: כיסא גבוה במיוחד עליו היא מבצעת את השיר עם שלייקס ושני זמרי ליווי. בקדם של דנמרק השתתפה גם יסמין גבאי, זמרת ממוצא ישראלי שנופתה במהלך הערב בשלב ה-''סופר פיינל''.  

אוקראינה  
חושבים שגמר האירוויזיון הוא אירוע ארוך עם 26 שירים על פני שלוש וחצי שעות? בעבור האוקראינים שלוש וחצי שעות זה זמן סביר לבחור בין...שישה שירים. 

הבחירה לאורך כל הקדם באוקראינה נעה בין להקת קזקה (המפורסמת בארץ ואף מושמעת בתחנות רדיו שונות) לבין מארוב עם "שירת הסירנה".

מארוב (האנה קורסון), ילידת העיר פבלוגראד, בת 27, תניף את הדגל האוקראיני בתל אביב בחודש מאי הקרוב. בתפריט - עקבים גבוהים במיוחד, ביריות, וזחילה על הרצפה. מדובר באחד השירים הקצביים היחידים כרגע בתחרות, עם סיכוי טוב לעשירייה הראשונה.  

הקדם האוקראיני גם עורר מחלוקת. במהלך הקדם, מיד לאחר הביצועים, שאלו השופטים את המשתתפים על יחסם לגבי חצי האי קרים וקריירה באויבת המושבעת, רוסיה. 

הטלויזיה האוקראינית צייצה לאחר הבחירה במארוב כי מסמכי חוזה ההשתתפות הועברו לזוכה, ורק לאחר הסכמה לתנאיו וחתימה עליו יוכרז הנציג הסופי של אוקראינה לאירוויזיון 2019.

גם סגן ראש ממשלת אוקראינה הביע אי שביעות רצון מכך שזמרת שיש לה קריירה מצליחה ברוסיה שהיא אינה מתכוונת לוותר עליה, עומדת לייצג את אוקראינה באירוויזיון. "התוצאות רחוקות מלהיות סופיות" צייץ בטוויטר.

הצטרפו לקהילת כאן אירוויזיון בפייסבוק >>