פגישת נתניהו-פוטין

גורם מדיני: ישראל לא הוגבלה בפעילות בסוריה

הגורם אישר כי נושא הפלת המטוס עלה בפגישת נתניהו ופוטין, אך הדגיש כי "זה מאחורינו" וכי ישראל לא נדרשה לשלם פיצויים. ראש הממשלה סיכם עם נשיא רוסיה על הקמת צוות משותף להוצאת הכוחות הזרים משטח סוריה
גילי כהן
27 בפברואר 2019
18:59

גורם מדיני התייחס הערב (רביעי) ליחסים בין ישראל לרוסיה לאחר הפלת המטוס הרוסי, ואמר כי בפגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לא נמסרו לישראל מגבלות כלשהן בנוגע לפעילות בסוריה. לדבריו, "המדיניות הברורה היא שנמשיך לפעול - וזה התקבל בהבנה".

עוד אמר הגורם כי ישנו נתיב של שיתוף פעולה עם הרוסים, ו"כולם ניבאו שמערכת היחסים עלתה על שרטון - זה לא המצב בכלל". הוא אישר כי נושא הפלת המטוס עלה בהחלט במהלך פגישתם של נתניהו ופוטין, אך הדגיש כי "זה מאחורינו, זזנו הלאה". לדברי הבכיר, פוטין או כל גורם אחר לא ביקשו פיצויים מישראל על מותם של אנשי הצוות הרוסים שנהרגו בהפלת המטוס.


בנוגע ליחסי רוסיה ואיראן, אמר הגורם המדיני: "אני לא סבור שהמחשבה היא שיש פה איזה ציר מאורגן וקוהרנטי בכל מרכיביו – רוסיה, סוריה ואיראן. אני לא בטוח שזה המצב. בדברים מסוימים כן, בלא מעט דברים לא. היעד הרוסי המוצהר הוא להביא ליציאת כל הכוחות הזרים מסוריה, שנכנסו לתוכה במהלך מלחמת האזרחים. זה גם היעד שלנו. אני לא חושב שזה היעד של איראן.

עוד המשיך הגורם ואמר: "אני כל הזמן מבהיר שנשמור על חופש הפעולה הישראלי שמוקנה לנו מתוקף הזכות להגנה עצמית, מול גורמים שרוצים להתבסס. דנו גם בנושאים הביטחוניים הצבאיים וגם בנושאים המדיניים של אותו יעד להוצאת הכוחות הזרים מסוריה".

בתוך כך, נתניהו סיכם עם פוטין על הקמת צוות משותף בין שתי המדינות וגורמים נוספים על הוצאת הכוחות הזרים משטח סוריה. לדברי ראש הממשלה, במהלך השיחה בין השניים סוכם על הקמת הצוות, שיוביל מצד ישראל ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת. נתניהו אמר כי ישתתפו בו "גורמים נוספים" - אך סירב לפרט. 


ראש הממשלה הוסיף כי שתי המדינות "רואות כיעד משותף את החזרת סוריה למצב שבו הייתה קודם, לפני מלחמת האזרחים". בתשובה לשאלת כאן חדשות אם גם ארצות הברית תשתתף בצוות כזה, סירב נתניהו לאשר - אך אמר כי בוושינגטון כבר הבהירו שהם רואים בהוצאת הכוחות האיראניים יעד עבור סוריה. ראש הממשלה סירב לפרט את לוחות הזמנים של הצוות.

במהלך הפגישה, דנו נתניהו ופוטין בהרחבה במערכת ה-S-300 שהוצבה בסוריה לאחר הפלת המטוס הרוסי. כפי שפורסם בכאן חדשות, אחד מנושאי השיחה המרכזיים בפגישת המנהיגים הייתה היערכות להפעלה מבצעית של המערכת. ראש הממשלה סירב להתייחס לסוגיה באופן מפורש, אך ציין כי "עניין ה-S-300 עלה בהרחבה. אני חושב שמהצד שלנו הדברים הובהרו בצורה ברורה. מה שאמרתי בפתח הישיבה הובא גם בפירוט בפנים, קרי שישראל תמשיך לפעול ככל הדרוש להגן על עצמה מפני כל תוקפנות או ניסיון של תוקפנות איראנית בשטח סוריה. הדברים הובהרו בצורה מוחלטת, וגם הבהרנו שנעשה את זה תוך המשך התיאום הצבאי כדי למנוע חיכוכים וסכנות מיותרות". 

עוד עלתה במהלך הפגישה בין השניים גם הסוגיה של פעילות חיזבאללה, בין השאר גם בסוריה.

בפתח הפגישה הצהיר נתניהו כי ישראל נחושה "להמשיך בפעולה התקיפה נגד הניסיונות של איראן, שקוראת להשמדתנו, להתבסס צבאית בסוריה". הוא הוסיף: "אני חושב שהקשר הישיר בינינו הוא נדבך חיוני, שמנע סיכונים וחיכוכים בין הצבאות שלנו ותרם לביטחון וליציבות באזור".