האנדרטה שהושחתה בשטרסבורג

אנטישמיות בצרפת: אנדרטת זיכרון הושחתה בשטרסבורג

אלמונים השחיתו אנדרטת אבן בעיר שטרסבורג, שהוקמה במקום שבו עמד בית הכנסת הראשי שהנאצים שרפו לפני 80 שנה. סגן ראש העיר כתב בטוויטר: "בית הכנסת נשרף בידי הנאצים והלילה הושחתה האנדרטה שהוקמה לזכרו, ההיסטוריה חוזרת על עצמה"
גדעון קוץ ויואב זהבי
02 במרץ 2019
14:43

עוד מקרה אנטישמיות בצרפת: אלמונים השחיתו היום (שבת) אנדרטת אבן שהוקמה במקום שבו עמד בית הכנסת הראשי שנשרף על ידי הנאצים לפני 80 שנה, בעיר שטרסבורג שבמזרח המדינה.

סגן ראש עיריית שטרסבורג, אלאן פונטנל, כתב בטוויטר: "תקרית אנטישמית חדשה בעירנו. בית הכנסת קה קלבר נשרף בידי הנאצים, והלילה הושחתה האנדרטה שהוקמה לזכרו". הוא פרסם תמונה המראה את גוש השיש השחור שהופל מעל כנו וציין כי המשטרה המקומית פועלת ללכוד את האחראים למעשה. "למרבה הצער, ההיסטוריה חוזרת על עצמה", כתב.

 

בית הכנסת בשטרסבורג נחנך לפני 120 שנה, וב-1940 נשדד ונשרף על ידי קומנדו של "הנוער ההיטלראי". שנה אחר כך פוצצו שאריות הבניין על ידי הנאצים. "הלוח הזה שוקל 400 קילוגרמים", אמר ראש הער רולנד ריס, "היה צורך במבצע שלם כדי לעקור אותו. אין ספק שמדובר במעשה אנטישמי ברור. נבחן את מצלמות האבטחה כדי לנסות לאתר את האחראים". 

לפני כעשרה ימים חוללו 80 קברים בבית עלמין יהודי סמוך לעיר, בכפר בחבל הריין התחתון. לטענת בכיר בכפר קאצנהיים, הסמוך לגבול עם גרמניה, על חלק מהקברים רוססו צלבי קרס. האירוע הצטרף לשורה של אירועים אנטישמיים במדינה, והביא להפגנה בפריז ובערים נוספות נגד האנטישמיות.