אנטישמיות בצרפת

מ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית: "סטודנטים יהודים מחליפים שמות מפחד"

יעקב חגואל התייחס לאירועים האנטישמיים האחרונים: "הרבה יהודים הפסיקו להסתובב עם סממנים יהודיים ברחובות. התופעה מרימה את ראשה יותר מאשר ב-30-20 השנים האחרונות"
הבוקר הזה
03 במרץ 2019
07:24

ממלא מקום יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, התייחס הבוקר (ראשון) לאירועים האנטישמיים האחרונים בצרפת וברחבי העולם. חגואל סיפר כי יהודים רבים כבר לא מסתובבים עם סממנים יהודיים ברחובות. "ישנה תופעה של הורדת מזוזות בפתחי בתים ואפילו בארצות הברית יש תופעה שסטודנטים יהודים מחליפים שמות כי הם פוחדים", אמר.

האזינו לריאיון המלא עם יעקב חגואל בכאן רשת ב

חגואל הסביר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי ריבוי האירועים האנטישמיים נובע בין היתר מעניינים מקומיים בכל מדינה – פרנסה וכלכלה. "ברוב המקרים, כשיש צרות מחפשים אשמים והאנטישמים מוצאים אשמים", ציין חגואל.

"אירופה מאז ומתמיד הייתה רוויה באנטישמיות קלאסית. בעשור האחרון הצטרפה אליה אותה אנטישמיות מודרנית שהביאו הפליטים מתוך שנאת ישראל ובהקשר הזה אנחנו בהחלט מאוד מאוד מודאגים", אמר ממלא מקום יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית בריאיון.

אתמול השחיתו אלמונים אנדרטת אבן שהוקמה במקום שבו עמד בית הכנסת הראשי שנשרף על ידי הנאצים לפני 80 שנה, בעיר שטרסבורג שבמזרח המדינה. סגן ראש עיריית שטרסבורג, אלאן פונטנל, כתב בטוויטר: "תקרית אנטישמית חדשה בעירנו. בית הכנסת קה קלבר נשרף בידי הנאצים, והלילה הושחתה האנדרטה שהוקמה לזכרו". הוא פרסם תמונה המראה את גוש השיש השחור שהופל מעל כנו וציין כי המשטרה המקומית פועלת ללכוד את האחראים למעשה. "למרבה הצער, ההיסטוריה חוזרת על עצמה", כתב.

לפני כשבועיים חוללו 80 קברים בבית עלמין יהודי סמוך לעיר, בכפר בחבל הריין התחתון. לטענת בכיר בכפר קאצנהיים, הסמוך לגבול עם גרמניה, על חלק מהקברים רוססו צלבי קרס. האירוע הצטרף לשורה של אירועים אנטישמיים במדינה, והביא להפגנה בפריז ובערים נוספות נגד האנטישמיות.