תמר זנדברג ואבו מאזן
צילום: אלעד מלכה

אבו מאזן מאשים: ישראל אחראית למשבר הכלכלי של הרשות

במפגש עם יו"ר מרצ זנדברג וחברה למפלגה פריג' טען אבו מאזן כי לישראל "אין זכות להחזיק בכספי המסים המועברים לישראל". זנדברג: "באנו כדי להעביר את המסר שהשלום צריך לעמוד במוקד מערכת הבחירות". יו"ר הרשות הפלסטינית השיב - "אנו דבקים ברעיון שתי המדינות בגבולות 67'"
נורית יוחנן
10 במרץ 2019
13:43

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן האשים היום (ראשון) כי ישראל היא הנושאת באחריות למשבר הכלכלי שבו שרויה כעת הרשות הפלסטינית. במפגש עם יו"ר מרצ תמר זנדברג וחברה למפלגה עיסאווי פריג' טען אבו מאזן כי לישראל "אין זכות להחזיק בכספי המסים המועברים לישראל".

בעקבות הקיצוץ שמבצעת ישראל בכספי המסים שמועברים לרשות הפלסטינית, בשל הגעת הכספים האלה למחבלים ומשפחותיהם, אמר אבו מאזן כי הוא מסרב לקבל את הסכום המקוצץ. יו"ר הרשות הבטיח כי בימים הקרובים ימונה ראש ממשלה חדש, לאחר שראמי חמדאללה העביר את סמכויותיו על רקע המשבר בפיוס בין פת"ח לחמאס.

זנדברג אמרה בפגישה: "באנו כדי להעביר את המסר שהשלום צריך לעמוד במוקד מערכת הבחירות ועל סדר יומה של הממשלה הבאה. שלום יבטיח את הביטחון והוא האינטרס של שני העמים, הדרך לשלום עוברת במשא ומתן לשתי מדינות". אבו מאזן השיב - "אנו דבקים ברעיון שתי המדינות בגבולות 67', אנו מושיטים את היד לכל ממשלה ישראלית שתנקוט בגישה זו".

אתמול פורסם לראשונה בחדשות השבת בכאן 11 כי הרשות הפלסטינית הציעה לישראל ללכת למנגנון בוררות בינלאומי, בשל הקיצוץ בכספי המסים שלה. כך עולה ממסר שהעביר השבוע לישראל שר האוצר הפלסטיני, שוכרי בשארה. בינתיים, ישראל טרם השיבה להצעת הבוררות. 

בשארה טען שלפי ההתחייבות בהסכמי פריס הכלכליים, כאשר יש מחלוקת בין ישראל לפלסטינים בעניין הקשור להעברת הכספים - יש לפנות לבוררות בינלאומית, אך סירב לקבל עד את כספי המסים הפלסטיניים בסך כ-600 מיליון שקלים בחודש. לכן, ישראל כלל לא ביצעה את העברת הכסף לרמאללה.

במקביל, על רקע הבור התקציבי שנוצר ברשות הפלסטינית בעקבות סירבום לקבל את הכסף, תשלום המשכורות לפקידיה עוכב. מדובר ב-120 אלף פקידי רשות, ובהם 50 אלף אנשי מנגנוני הביטחון של אבו מאזן, להם חסרים 60 מיליון דולר שהיה צריך להגיע מהסיוע האמריקני, שגם אותו הרשות סירבה לקבל משום שהדבר חושף אותה לתביעות בינלאומיות.