גת מעוטרת פסיפס
צילום: דקל שגב, רשות הטבע והגנים

תגלית מתקופת התלמוד: גת מעוטרת פסיפס נמצאה בגן הלאומי כורזים

זהו הפסיפס היחיד בכפר היהודי העתיק שעמד צפונית לכנרת. חלק קטן ממנו נחשף כבר לפני כמה שנים אך כוסה ולא נחשף במלואו, בין השאר מטעמי שימור. לאחרונה התגלה במקרה אחד מקצותיו וברשות הטבע והגנים היו נחושים להשלים את החפירה
רובי המרשלג
18 במרץ 2019
09:58

גת מעוטרת ברצפת פסיפס, המוערכת בין המאה ה-4 ל-6 לספירה, התגלתה לאחרונה בחפירות בגן הלאומי כורזים שבחלקה הצפוני של הכנרת. גודלה של הגת, ששימשה לדריכת ענבים ליין, כ-16 מטרים רבועים. היא התגלתה במסגרת חפירות ארכיאולוגיות שמקיימות באתר חברת דגש ארכיאולוגיה תיירותית מטעם אוניברסיטת אריאל ורשות הטבע והגנים, כשצוות שימור שעבד בגן חשף במקרה את קצהו של משטח הפסיפס.

דקל שגב, מנהל הגן הלאומי כורזים ברשות הטבע והגנים, סיפר כי חלק קטן מאוד מהפסיפס התגלה לפני שנים רבות אך כוסה ולא נחשף במלואו בין היתר מטעמי שימור. "בשנים האחרונות אבנים בודדות ממנו נמצאו פזורות בשטח אך היה קשה להצביע על מיקומו המדויק". לדבריו, מרגע שנחשף קצה משטח הפסיפס של הגת ברשות הטבע והגנים היו נחושים להשלים את החפירה.

"זהו הפסיפס היחיד בכפר היהודי העתיק שהיה בכורזים בתקופת התלמוד ומדובר ללא ספק במוקד עניין מרתק נוסף בגן הלאומי עבור המבקרים", אמר שגב. "כשהאבן שבה היה מותקן הבורג המרכזי של הגת נחשפה גם היא, התרגשנו מאוד מהתגלית הייחודית מעבר לפסיפס. היו פה יהודים ששתו יין וגם יצרו יין, יחד עם תעשיות שמן הזית והחיטה המיוחדות של כורזים. הגת מספקת לנו נדבך נוסף על ייחודו של הכפר ושלמותו על כל מאפייניו שכללו מגורים, תעשיות חקלאיות, מקווה טהרה וכמובן בית הכנסת המפואר".

אחיה כהן תבור, הארכיאולוג שמוביל את החפירה בכורזים אמר לאחר חשיפת הגת: "בניגוד לרוב הגתות שנמצאות בחלקות החקלאיות, גת זו נמצאת ביישוב עצמו, והחקלאים הקדומים השקיעו גם בעיטור רצפת הגת בפסיפס עם דגמים של מעויינים וריבועים. הגת כוללת רצפת פסיפס עליה דרכו את הענבים, ובה משולבת אבן ששימשה בסיס לבורג לסחיטה שנייה- להוציא את מירב התירוש. בהמשך התירוש אוחסן בכדים, בהם תסס התירוש והפך ליין".

עבודת החפירה תימשך במקום בזמן הקרוב כדי לחשוף חלקים ומרכיבים נוספים של הגת. הגן הלאומי כורזים משמר שרידי כפר יהודי מתקופות המשנה והתלמוד, ובהם שרידי בית כנסת מפואר. במסגרת החפירות במקום נעשה מאמץ מיוחד בימים אלו לאתר את בית הכנסת מימי בית המקדש, שבו על פי ההערכה, נאם ישו.