רחובות חברון

"משפיע על חיילים עד היום": מה קרה בחברון מאז פרשת אלאור אזריה?

שלוש שנים אחרי הירי במחבל המנוטרל בעיר, בשביל חלק מהתושבים הפרשה עדיין חיה. סיור מורכב עם התושבים שמספרים על החשש מפעולה שתסבך אותם, ועם הפעילים שחושבים ש"חברון זועקת כיבוש"
תומר ממיה
22 במרץ 2019
09:38

התחקיר הצה"לי על הפיגוע בשומרון שהתרחש השבוע בצומת אריאל העלה טענות קשות על כך שכוח צה"ל שהיה במקום לא נטרל את המחבל באופן מיידי. לציבור גדול בישראל הסיבה לכך ברורה, והתחילה בדיוק לפני שלוש שנים, בתקרית הירי של אלאור אזריה. דובר מערת המכפלה, ישי פלשר, אומר לכאן חדשות: "יש חיילים שחייבים להסס כי הם אומרים לעצמם 'אם אני אהיה יותר מדי אגרסיבי, אולי זה יחזור אליי כבומרנג. ובמקום שהג'יהדיסט יחטוף אני אחטוף'".

בסיור שערך במערת המכפלה סיפר פלשר כי בשנים האחרונות הוא העדיף לברוח מאשר לירות באוויר: "יש לי ילדים. אם מישהו זורק עליי אבן במגמה להרוג אותי, אני חושב 10 פעמים אם אני שולף נשק כדי להציל את חיי או שאני איכשהו מנסה לעבור את זה. כדי  שלא ייקחו לי את הנשק, שלא יטרטרו אותי בבתי משפט, אני מדבר עכשיו על ירייה באוויר. שלא נאמר אם אני יורה במשהו ופוגע. אתה לא מרגיש שהמנגנון מגבה אותך".

יהודית טיאר, תושבת קריית ארבע שהקימה את צוות הצלה ללא גבולות, סיפרה לכאן חדשות על השתלשלות האירועים באותו יום: "המפגע המנוטרל שכב על הרצפה. אמבולנס וכוחות הביטחון היו מסביב. באיזשהו שלב אלאור פתח באש וחיסל אותו והוא היה עם מעיל והיה יום חם. חבר שלנו העיף את הסכין כי הוא פחד שזה יפנצ'ר את האמבולנס, זהו בגדול".

"נגיד שהוא טעה שהוא ירה בו, אבל הוא לא עשה את זה כדי להיות אכזרי. לעשות את זה ציבורי ולהשפיל את המשפחה ואת החייל הזה, שהוא היה מגן על ישראל, זו הייתה טעות כי שזה משפיע גם על החיילים היום", הוסיפה. "אני רואה את זה בשטח. כי אנחנו לא יוצאים כדי להרוג ולפגוע, אנחנו מגינים וזה הבדל מאוד משמעותי".

"חברון זועקת כיבוש", אומרת חגית עופרן משלום עכשיו. "אלאור אזריה שנשלח לשמור כאן הוא לא עשה את זה בשביל לשמור על ביטחון ישראל אלא על ביטחון המתנחלים, והשאלה היא אם יש לזה הצדקה. אם אתה רוצה שזה יהיה חלק מישראל, בבקשה. תן שוויון זכויות לכולם, ושכל תושבי חברון יהיו אזרחים בישראל, והנציגות שלהם תהיה בכנסת. זה מה שאתה רוצה?".