גבי אשכנזי
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אשכנזי: "נתניהו עסק בצוללות בזמן שהוא מחזיק את המניות"

מספר 4 ברשימת כחול לבן הגיב בכאן רשת ב לריאיון של ראש הממשלה: "האישור על הצוללת השישית ניתן בזמן שהחזיק את המניות. הצוללות למצרים הפרו את העליונות של חיל הים" • ח"כ עפר שלח: "נתניהו לחוץ ומבין שהעסק סביבו קורס"
הבוקר הזה
24 במרץ 2019
07:45

הרמטכ"ל לשעבר ומספר 4 ברשימת כחול לבן, גבי אשכנזי, הגיב היום (ראשון) לריאיון שהעניק ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחדשות 12 ולדבריו בנוגע לפרשת הצוללות ולפרשת המניות. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, הצהיר אשכנזי כי הוא לא מקבל את ההסבר שהציג נתניהו בנוגע להחזקתו במניות בחברה הקשורה לתאגיד טיסנקרופ, והוסיף: "האישור לגבי הצוללת השישית ניתן בזמן שנתניהו החזיק את המניות. נתניהו עסק בצוללות בזמן שהוא מחזיק את המניות".

בחירות 2019 – בואו להכיר את המפלגות, המועמדים וכמה עובדות שלא ידעתם

האזינו לריאיון המלא עם גבי אשכנזי בכאן רשת ב

אשכנזי הגיב לטענתו של ראש הממשלה על כך שראשי כחול לבן מאלצים אותו לחשוף ענייני ביטחון חשאיים ורגישים: "היה מביך לראות את מר נתניהו טוען את הטיעון הזה. נתניהו אמר שבזמן שאישרו את הצוללות, הוא כבר מכר את המניות. ובכן, זה לא נכון. נתניהו נכנס לתפקיד ב-2009. הצגתי לו תוכנית עבודה של צה"ל, לרבות חמש צוללות. והנה להפתעתי, ב-2010 אני מקבל הודעה בטלפון ממנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, שיש החלטה של הדרג המדיני ושל ראש הממשלה לרכוש צוללת שישית".

הרמטכ"ל לשעבר המשיך לשחזר את השתלשלות האירועים: "לא הדרך ולא ההחלטה הזו נראו לי. צוללת היא לא איזה נגמ"ש שקונים, זה כלי הנשק היקר ביותר בצה"ל. שוחחתי עם שר הביטחון ודרשתי דיון. שר הביטחון דאז, אהוד ברק, הכיר את עמדתנו והוא גם אמר בהמשך שזה לחץ של ראש הממשלה. האישור לגבי הצוללת השישית ניתן בזמן שנתניהו החזיק את המניות. נכון שהמשא ומתן עם הגרמנים נחתם שנה וחצי אחרי זה, אבל נתניהו עסק בצוללות בזמן שהוא מחזיק את המניות".

"כל סיפור ההתנהלות של הצוללת השישית הוא דבר שצריך להיחקר", הדגיש אשכנזי. "זה נראה לי כל כך מוזר, שפניתי למבקר המדינה שיבדוק את זה. לכן אמרתי לימים שמי שלא בדק את הצוללת השישית, קיבל את התשיעית".


מספר 4 בכחול לבן לשעבר התייחס גם להודאה של נתניהו שאישר את מכירת הצוללות למצרים מבלי לעדכן את ראשי מערכת הביטחון, ואמר: "הסיפור עם המצרים הוא סיפור מופרך. מדינת ישראל כבר נתנה את אישורה לאספקת צוללות למצרים, אלא שאז שיתפו אותנו. ידענו, נערכנו, בדקנו את סוג הצוללות. הן היו נחותות ולא מדובר בצוללות תקיפה מודרניות, שאני קובע, בין אם נתניהו שומר סוד או לא - שהן הפרו את העליונות של חיל הים הישראלי בים התיכון ובזירת ים סוף. על זה אין בכלל ויכוח, מערכת הביטחון הודיעה את זה".

אשכנזי המשיך ותקף: "ראש ממשלה שמכיר את המאזן האסטרטגי ששומר על היתרון האיכותי של צה"ל לא צריך להסכים למכירת צוללות למצרים, אלא להתנגד. אני אומר חד-משמעית - אנחנו נרד לשורש העניין. צוללות זה קודש הקודשים של הביטחון של מדינת ישראל, לא יכול להיות שראש ממשלה לבד ייתן יתרון למצרים. זו פגיעה ביתרון של צה"ל, לא פחות ולא יותר".

"אין לנו טלפון מוצפן כמו של ראש הממשלה"

אשכנזי נשאל בריאיון גם בנוגע לפריצה לטלפון של יו"ר מפלגתו, בני גנץ, ולהאשמות של נתניהו בנושא. "מה ראש הממשלה יודע שיש בטלפון של בני גנץ שאנחנו לא יודעים? מאיפה הוא יודע את כל הדברים האלה?", תהה אשכנזי. הוא הדגיש כי "גנץ כבר אמר בקולו שאין שום בעיה שיכולה למנוע ממנו להיות ראש ממשלה. השב"כ סרק את הטלפון ואם הייתה איזושהי בעיה ביטחונית או אחרת, הוא לא היה יו"ר כחול לבן".

"כשאנחנו משתחררים מהצבא אנחנו קונים פלאפון. אין לנו פלאפון מוצפן עם איזה מערבל כמו שיש לראש הממשלה", הסביר הרמטכ"ל לשעבר. "מי שצריך לשמור לנו על הפלאפונים שלנו זו הרשות להגנת הסייבר. מי אחראי עליה? ראש הממשלה". לסיום, הוא התייחס גם לסוגיית ההכרה האמריקנית בריבונות של ישראל על רמת הגולן: "ההכרזה של טראמפ חשובה ובוודאי תורמת. אנחנו מקווים שכל העולם יצטרף אליה"

גם ח"כ עפר שלח תקף את ראש הממשלה אחרי הריאיון אמש. שלח אמר בתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב: ""אני ראיתי איש לחוץ שמבין שהעסק קורס סביבו, ולא נראה כמו שום דבר. כל המניעים של רה"מ בסיפור של הצוללות, וכלי השיט בכלל, נגועים בניגוד עניינים אחרי ניגוד עניינים".

שלח הוסיף: "מה שאני רוצה לדעת כאזרח ישראלי זה אם ראש הממשלה שלי משקר לי בדברים החמורים ביותר שנוגעים לביטחון ישראל. אני רוצה לדעת למה הוא נוהג נגד דעת מערכת הביטחון בלי לדווח ומרמה בעובדות".