מהומות בעזה
צילום: פלאש 90

"אי אפשר לחיות ככה": עליית מדרגה בטרור על גבול עזה

הפלסטינים הגבירו את יידוי המטענים, שהרעידו את היישובים בעוטף עזה, והפרחות בלוני הנפץ והתבערה נמשכות. כל זאת לפני ציון יום השנה לצעדות השיבה בעזה. התושבים באזור מספרים תחושת חוסר ביטחון: "אנחנו עוברים גיהינום"
אסף פוזיילוב
24 במרץ 2019
12:00

אמש (שבת) נרשמה עליית מדרגה משמעותית בהתפרעויות ובטרור על גדר הגבול ברצועת עזה. במשך שעות ארוכות, אל תוך הלילה, מאות פלסטינים התקבצו בכמה מוקדי התפרעויות ויידו מאות מטענים. בהתאם לאיומי חמאס, המטענים שהושלכו אמש היו חזקים משמעותית לעומת המטענים בלילות האחרונים, כשאחד מהם אף גרם להפעלת אזעקת צבע אדום במועצה האזורית אשכול.

"הפלסטינים התחילו בשמונה בערב וסיימו בשלוש לפנות בוקר", אומר אייל חג'בי, קצין הביטחון של שער הנגב. "היו למעלה מ-300 מטענים על הגדר. הם הולכים לעשות לנו את זה כל לילה. אחרי חצות ישאירו כמה מאות או עשרות שימשיכו להניח מטענים. אי אפשר לחיות ככה".


בתגובה להשלכת המטענים, חיל האוויר תקף במהלך הלילה שתי עמדות תצפית של חמאס בדרום רצועת עזה. עוד קודם לכן, בשבת אחר הצהריים, תקף צה"ל ברצועה פעמיים בתוך שעה. בשתי הפעמים הפציץ כלי טיס של צה"ל שתי חוליות מחבלים שונות שהפריחו בלוני נפץ באזור אל-בוריג' שבדרום רצועת עזה לעבר שטח ישראל. בדיווחים פלסטיניים לא רשמיים נמסר כי בתקיפות נפצעו שני בני אדם.

מיום רביעי ועד הבוקר נמשכו הפרחות בלוני הנפץ והתבערה. בין רביעי לשישי התפוצצו בכל יום מטענים, שנישאו על בלונים, בתוך יישובים בעוטף עזה. ביום חמישי פרצה שריפה ראשונה עקב בלוני תבערה - לראשונה אחרי חודשים שהדבר לא קרה, ובשישי פרצו שלוש שריפות. אתמול דווח כי ברצועה מתכוונים להגדיל משמעותית את מספר בלוני התבערה שישוגרו לעבר יישובי העוטף.

התושבים בעוטף עזה מספרים על תחושות קשות של חוסר ביטחון וחוסר התייחסות של הפוליטיקאים. עמית כספי מכרם שלום מספר: "אנחנו עוברים גיהינום. אין רעש תקשורתי והתייחסות, ולכן אין מי שיפתור את הבעיה. ההפגזות ממש על גדר הקיבוץ, ומרעידות את הקיבוץ בצורה שפצמ"רים לא עושים. הילדים מפחדים ולא ישנים בלילה. הבת שלי לא הולכת בזמן לבית הספר כי היא לא ישנה בלילה". יפעת שושן מנתיב העשרה אומרת: "אני לא שומעת פתרונות מצד מי שרץ לראשות הממשלה, צריך להחזיר את ההרתעה".

ביום שישי הקרוב יציינו בחמאס שנה לצעדות השיבה. הציפייה בעזה היא לעשרות אלפי פלסטינים שיגיעו להפגנות. ביום שישי האחרון הגיעו למוקדים הסמוכים לגדר כעשרת אלפים איש. התפיסה של צה"ל בשלב זה – חמאס לא מעוניין במלחמה אלא מעוניין להגיע הישגים.