פרופ' אהרון ממן
צילום: האקדמיה ללשון עברית

פרופ' אהרון ממן - חתן פרס ישראל בחקר לשונות היהודים וספרויותיהם

שר החינוך נפתלי בנט בישר לו על זכייתו. ממן שעלה ממרוקו, אחראי בין השאר על פרוייקט הדיגיטציה של ארכיון ההקלטות השמור במרכז לחקר קהילות ישראל. ועדת הפרס: "מגדולי המלומדים בחקר הלשון העברית ולשונות היהודים"
לירן כוג'הינוף
24 במרץ 2019
19:24

פרס ישראל בתחום חקר לשונות היהודים וספרותיהם וחקר התרבות העממית יוענק השנה לבלשן, הפרופסור אהרן ממן. כך הודיע הערב (ראשון) שר החינוך, נפתלי בנט. בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי פרופסור אהרן ממן הוא מגדולי המלומדים בחקר הלשון העברית ולשונות היהודים. "ידיעותיו הרחבות בבלשנות ועיסוקו בחקר העברית של ימי הביניים הביאו אותו להיות פורץ את גבולות העיון התיאורי של לשונות היהודים ולהרחיבם אל התיאור ההיסטורי שלהם ואל דרכי התגבשותם".

ממן, בן 71, נולד ברבאט שבמרוקו ועלה לארץ לבד בגיל 16. בשנת 1984 השלים את עבודת הדוקטורט שלו באוניברסיטה העברית בירושלים והוא ניהל ומנהל מפעלי מחקר שונים באוניברסיטה. בהודעתם כתבו חברי הוועדה, פרופסור אריה לוין, פרופסור קציעה כץ, ופרופסור מיכאל ריז'יק כי בתחום המגוון והמסועף של לשונות היהודים קשה לתאר את פני המחקר ללא תפיסתו המחקרית המקיפה ועשייתו הענפה.

הוא עמד בראש ה"מרכז לחקר מסורות קהילות ישראל" באוניברסיטה העברית ומחזיק במעמד בינלאומי. אחד מהישגיו הניהוליים של ממן, הוא מפעל הדיגיטציה של ארכיון ההקלטות השמור במרכז לחקר קהילות ישראל. בארכיון זה הצטברו במשך יותר מחמישים שנה כ-4,000 שעות הקלטה של קריאה מסורתית מקהילות ישראל השונות במקרא, במשנה, בתלמוד, בזוהר, בסידור, ואף בדיבור המסורתי של המידענים.

פרופסור ממן שימש, בין השאר מרכז אקדמי של החוג ללשון העברית, חבר הוועדה האקדמית של המרכז ללשונות היהודים וספרויותיהם , חבר בוועדת המחקר של המכון למדעי היהדות. היה ראש התוכנית ללימודי התעודה בעריכה ובתרבות הדיבור, ראש היחידה להוראת עברית, ראש החוג ללשון העברית וראש המכון למדעי היהדות על שם מנדל.

השר בנט צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי ממן הוא מגדולי הידענים בתחומו.‬ "גדולתו בפריצת גבולות התיאוריה והבנה עמוקה של לשונות היהודים.‬ ‫הוא נולד במרוקו, עלה ארצה כנער והפך לחוקר הנערץ שהוא היום.‬ ‫איש נפלא".‬